Kdo má doma staré nádobí, neměl by ho za žádných okolností vyhazovat. Dá se prodat za statisíce korun. Důležité je datum výroby

Kdo má doma staré nádobí po babičce, neměl by ho za žádných okolností vyhazovat. Dá se prodat za stovky tisíc korun. Důležité je datum výroby a jeho celkový stav.

staré nádobí i Zdroj fotografie: Dobroš / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jako děti jsme si rády hrály u babičky na půdě a probírali se všemi ukrytými starožitnostmi. Tehdy nám to připadalo, jako bychom hledali bájný poklad, který z nás udělá boháče. Naše dětské fantazie však nemusely být daleko od pravdy. Staré nádobí nebo nábytek, který se na půdách schovával po prarodičích, totiž může mít dneska velkou hodnotu a opravdu cenné kousky lze prodat i za statisíce korun.

Staré porcelánové nádobí

Mezi nejcennější kousky patří bezesporu porcelán. Česká republika kdysi patřila mezi mezinárodně uznávané výrobce porcelánu a nějakou cennou sadu tak může mít doma téměř každý z nás. Staré nádobí, čajová sada s konvicí nebo váza. Při rozlišování cenného porcelánu si všímejte samotného zpracování. Ten úplně nejkvalitnější, a tudíž nejcennější, porcelán bývá extrémně lehký, takže působí, jako by nic nevážil. Hodně žádané jsou poté ručně zdobené kusy nebo sady.

V případě jídelních servisů nebo čajových sad je pak velmi důležité, zda je sada kompletní nebo nějaký hrníček či talířek chybí. Podstatný je samozřejmě také celkový stav, přičemž nejcennější jsou dokonale zachovalé kusy. V neposlední řadě byste si pak měli všímat vyražené značky na vnějším dně porcelánového kousku. Značka určuje dobu a místo výroby a obojí má výrazný vliv na konečnou cenu nádobí.

starožitné nádobí
iZdroj fotografie: Tokumeigakarinoaoshima / Creative Commons / CC BY-SA
Staré nádobí po babičce nevyhazujte, může mít velkou cenu.

Nechte si starožitný kousek nacenit

Pokud právě vyklízíte půdu po babičce a nevíte, zda se tam nachází nějaký vzácný kousek, nechte vytipované nádobí nebo nábytek nacenit. Pokud máte pocit, že vaše staré nádobí odpovídá popisu výše, a tudíž by mohlo mít nějakou cenu, rozhodně byste to měli zjistit dřív, než potenciálně cenný kousek vyhodíte.

starožitné nádobí

Kuchyňské nádobí v hodnotě 1 000 000 Kč: Kdo ho má doma ještě po babičce, může si pískat. Sběratelé se o něj poperou

Na internetu existují odborná diskuzní fóra, na kterých vám mohou sběratelé daný kousek podle fotky předběžně odhadnout. Případně můžete staré nádobí odnést do nejbližšího starožitnictví, kde možná rovnou objevíte kupce. V obou případech dostanete odborný odhad ceny, která však může být ve výsledku i mnohem vyšší. Vše totiž záleží na tom, jaký zájem o daný kousek bude při aukci. V některých případech tak může cena dosahovat až statisíců korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články