Ukrajina znovu útočí na ruskou základnu. Využívá k tomu staré sovětské průzkumné drony

Rusko může zasahovat cíle po celé Ukrajině a nevybíravě tak činí. Zasáhnout cíl v Rusku ale Ukrajinci mohou, jen když připraví nějakou improvizaci.

i Zdroj fotografie: Fernando.tassone / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina se na konci prosince loňského roku podle všeho pokusila zaútočit na leteckou základnu Engels-2, odkud startují strategické bombardéry k útokům na její území. Rusko tvrdí, že útok neuspěl a že sestřelilo dron mířící na základu, ačkoli jeho trosky pak usmrtily tři lidi. Není to poprvé, co takto na základnu Ukrajina útočí, na začátku prosince zde byly poškozeny dva strategické bombardéry. I když se k akci Ukrajinci nikdy nepřihlásili, podle všeho k tomu využívají drony Tupolev Tu-141.

Dron Tu-141 sloužil k průzkumu

Nejedná se o žádný výkřik moderní techniky, ale zjevnou improvizaci a um ukrajinských techniků s cílem získat zbraň dalekého dosahu. Drony totiž pochází ze 70. let a byly do výzbroje sovětské armády zavedeny v roce 1979. Jde o průzkumný stroj vybavený různými druhy kamer včetně infračervených a zobrazovacím radarem. Nebyl nijak řízený, jeho trasa se nastavila ještě před startem ze speciální rampy, je tedy od současných dronů velmi vzdálený.

Dron je vybavený proudovým motorem, který umožňuje dosáhnout slušné rychlosti až 1 100 kilometrů v hodině. Dolet stroje je kolem 1 000 kilometrů. Po absolvování průzkumné trasy, většinou jakéhosi okružního letu, se pak snese na padáku, aby z něho bylo možné získat nasnímané materiály. Samotný stroj má velikost letadla, je totiž 14,33 metru dlouhý, rozpětí jeho křídel je 3,88 metru a hmotnost přes 6 tun. Jen pro představu délka Aero L-39 Albatros je jen 12,13 metru.

Místo kamer bomba a moderní navádění

Ukrajina může mít ve skladech více než 100 těchto strojů a odborníci se domnívají, že minimálně některé upravila do podoby sebevražedného dronu. To by znamenalo, že místo kamer a detekčních systémů by se uvnitř stroje ocitla improvizovaná bojová hlavice, možná těžká desítky kilogramů. Upraveno mohlo být i jeho navádění. Buď může být naváděn prostřednictvím GPS, nebo řízen i na dálku za pomoci GPS a kamery jako moderní drony.

Zprávy o použití dronu se objevily již v březnu 2022, kdy Tu-141 vybavený bombou havaroval v Chorvatsku. K jeho vlastnictví se nikdo nehlásil, ale předpokládá se, že byl Ukrajiny, vymkl se kontrole a zamířil doslova na opačnou stranu od ruských pozic. Rusové pak ohlásili sestřel dvou těchto dronů v červenci v Kurské oblasti. Útok pravděpodobně upravených Tu-141 začátkem prosince poškodil dva stroje Tupolev Tu-95 na základně Engels-2 a jeden Tupolev Tu-22M3 na základně Dyagilevo.

Jak pravděpodobná je ukrajinské úprava dronů Tu-141?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články