Plánujete letos dovolenou? Pokud si špatně nastavíte roaming, může vám hrozit exekuce

Roamig byste si měli sjednat před každou cestou do zemí mimo EU. V opačném případě se nevyhnete vysokým poplatkům, které za volání zaplatíte. Na tohle si dávejte pozor!

roaming i Zdroj fotografie: Haydn Blackey from Cardiff, Wales / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Blíží se léto a s ním i letní dovolené v zahraničí. Součástí přípravy na cestu by tak měl být výběr vhodného roamingu, který vás nijak neomezí a zároveň vás nepřivede na pokraj bankrotu. Rozhodující při tom je, jestli cestujete do zemí Evropské unie nebo mimo. Roaming byste tedy měli řešit především v případě, že se chystáte do země, která není součástí Evropské unie ani Evropského hospodářského prostoru.

Roaming v EU

Euroaming je výraz, který se v telekomunikačních službách používá pro evropský roaming. Ten zahrnuje všechny členské státy EU a také státy, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru. Sem spadá především Velká Británie, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. V zemích Evropské unie se tak nemusíte obávat žádných skrytých poplatků za volání, posílání SMS nebo MMS zpráv ani za využívání mobilních dat. Tarifní sazby totiž odpovídají stejným cenám, které platíte doma.

Pozor si dávejte, pokud plánujete dovolenou ve Švýcarsku. Lidé často zapomínají, že tento klenot Evropy není členem žádného zmíněného sdružení, a tudíž si před cestou musíte sjednat vhodný roaming.

iZdroj fotografie: Connorl9382 / Creative Commons / CC BY-SA

Země mimo EU

To samé platí také pro skandinávské státy a další destinace, jako je Černá Hora, Albánie nebo Srbsko. Zahraniční roaming si pak musíte sjednat před cestou do většiny oblíbených destinací, jako je Egypt, Maroko nebo Tunisko. V těchto případech máte na výběr z několika možností, jak své telekomunikační služby vyřešit.

Běžný Čech se ve většině případů rozhodne pro některý ze zahraničních balíčků, které mu jeho operátor nabízí. Ty většinou obsahují o něco výhodnější volání a základní limit mobilních dat. T-Mobile, O2 i Vodafone na svých stránkách poskytují jednoduchý přehled možných roamingových balíčků. Možná vás ale překvapí, že existují další možnosti, které vám v dané zemi mohou poskytnou mnohem výhodnější služby.

volání přes WhatsApp

Neomezené volání za 0 Kč: Češi přišli na způsob, jak ušetřit u všech operátorů

Místní SIM karta

Výhodnější než roaming tedy je, když si v dané zemi zakoupíte SIM kartu místního operátora. Nejčastěji se tato možnost doporučuje při cestování do asijských zemí. Místní SIM karta vám poskytne nejlepší ceny za volání i SMS zprávy a většinou obsahuje i velmi výhodný datový balíček, který většinou stojí jen pár korun. V dnešní době se tato možnost rozšířila ještě o elektronickou eSIM, kterou si můžete zakoupit už doma před odletem.

Každá z těchto možností by však měla zabránit tomu, abyste za volání a SMS platili přehnané částky, které by vaší dovolenou nepříjemně prodražily.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články