Zásadní chyby, kterých se při nabíjení telefonu dopouští úplně každý. Jejich opakováním se životnost baterie výrazně zkracuje

Baterie mobilů jsou spojeny s desítkami mýtů. Hodně postupů totiž platilo pro staré modely, u nových však nedávají smysl a často naopak energii ubírají.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kdysi například fungovalo tzv. formátování, kdy bylo potřeba baterii několikrát úplně nabít a úplně vybít. To je dávno pasé a pro současné baterie asi není škodlivějšího postupu. Většina smartphonů má dnes lithium-iontové a lithium-polymerové baterie, které během času trápí hlavně degradace a stárnutí. Bez ohledu na to, jak svůj aparát používáte a jak často, baterie prostě časem kapacitu ztratí. Nelze to zastavit, je však možné určité zpomalení.

Pozor na neúplné cykly

Každá baterie je dimenzována na určitý počet plných cyklů nabíjení, tedy nabití na 100 % a vybití na 0 %. U moderních typů je průměr asi 400–500 cyklů, a jakmile načnete další, ztráta kapacity se už pozná. Když ale tuto míru nevynulujete, přežije baterie mnohem delší dobu. Rozhodující jsou totiž extrémy, tedy přiblížení se nule a maximu, jinak také „hloubka vybití“. Například 30 % kapacity znamená hloubku vybití 70 %.

A právě nízká hloubka prodlužuje životnost. Lithiové baterie tedy kompletně nevybíjejte, ani nenabíjejte až na maximum. Ideální rozsah je asi 40–80 %.

Žádné noční nabíjení

Při nových technologiích je důrazně doporučeno vyhnout se nabíjení telefonu přes noc. Nechtěnému plnému nabití se sice dá předejít pomocí zvláštních aplikací – a povolit maximum třeba 80 % – i tak ale bude vaše baterie v takovém režimu trpět. Baterie totiž dorazí k maximu a nabíjení se vypne. Jakmile ale zmizí jen procento, telefon zapojený do sítě ho bude chtít ihned doplnit. Tento koloběh se bude opakovat celou noc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestli už musíte k takovému režimu přistoupit, nechte telefon na volném prostoru, aby se alespoň nepřehříval. Například pod polštářem to může vést i k požáru.

Riziko přehřívání zařízení

Již bylo zmíněno, že toto baterii nesvědčí, vysoké teploty ji totiž vyčerpávají mnohem rychleji. Jakákoli elektronika je ovšem určena do určitého teplotního rozmezí, což je problém hlavně v letních vedrech. Destruktivní jsou také tepelné vlivy při nabíjení, jejichž působením lze snadno překročit maximální určenou teplotu pro její použití. To může vést i ke vzplanutí.

Používání během zimy

Stejně tak jsou rizikové extrémně nízké teploty. Snižuje se tím výstupní dodávka energie, což opět negativně ovlivňuje životnost baterie. Ne nadarmo výrobci varují před používáním v teplotách pod bodem mrazu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jen originální nabíječka

Hlavně levné nabíječky a adaptéry jsou pro baterii rizikem. Často jsou v nich součástky velmi pochybné kvality, které neposkytují potřebné napětí či další vlastnosti. S různými verzemi a kabely, které jsou datové a jen připojené k adaptéru, je problém ještě větší. Nejnovější typy navíc podporují rychlonabíjení, při kterém můžete růst procent na telefonu sledovat doslova v přímém přenosu. To však poskytuje jen originální kabel i adaptér.

Kontrolní seznam pro moderní chytré telefony

  • Je-li to jen trochu možné, udržujte baterii mezi 40–80 % kapacity
  • Nenechávejte zařízení nabíjet celou noc, ideální je trochu každý den
  • Nepoužívejte telefon v příliš nízkých teplotách a předcházejte výraznému zahřívání
  • Používejte nabíječky dodávané s přístrojem, vyhněte se laciným adaptérům

Jak dlouho vám vydržel poslední telefon?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články