Tip roku 2024: Jednoduchým trikem lze prodloužit výdrž baterie telefonu až na 10 let

Jednoduchým trikem lze prodloužit výdrž baterie telefonu až na 10 let. Nezapomínejme přitom na záložní zařízení, které nepoužíváme denně. Tenhle trik musíte zkusit.

baterie telefonu i Zdroj fotografie: Reinraum / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Způsob nabíjení výrazně ovlivňuje životnost baterie – to je poměrně známá věc. Přesto spousta lidí stále přistupuje k nabíjení svých zařízení poměrně lakonicky. Nejhůře se přitom chováme k zařízením, které nepoužíváme denně. Pravidelně nabíjet bychom však měli také baterie telefonu nebo hodinek, které slouží pro příležitostné či záložní použití.

Jak správně nabíjet baterie telefonu?

Chytré telefony, hodinky, tablety, herní konzole, notebooky – v dnešní době vlastníme spoustu různých zařízení, které napájí baterie. Díky tomu nemusíme mít zařízení neustále připojené k elektrické sítí, což nám dopřává určitou volnost. Každá baterie telefonu nebo notebooku má však svou životnost, která je daná samotnou kapacitou od výrobce.

Výrazně ji však ovlivňuje také způsob, jakým baterii nabíjíme. Drobné zařízení, jako jsou hodinky, telefony a tablety už od výrobců udávají, že nejlepší je baterii udržovat mezi 20 a 80 % nabití. Bateriím obecně nesvědčí extrémy, jako je pravidelné kompletní vybití a následné úplné dobití. V případě notebooků pak hodně škodí, pokud ho máme neustále připojený k elektrické síti, když například pracujeme z domova.

nabíječku
iZdroj fotografie: Mmckinley / Creative Commons / CC BY-SA
Pravidelné nabíjení může prodloužit životnost vaší baterie.

Nezapomínejte na náhradní a záložní zařízení

Často se stává, že si pořídíme nový telefon a ten starý schováme do šuplíku takzvaně „kdyby náhodou“. Doslova si svůj starý telefon, který je většinou ještě plně funkční, schováme do zálohy, kdyby se naše nové zařízení například porouchalo. O to nepříjemnější nás poté čeká překvapení, když po dvou letech záložní telefon skutečně potřebujeme použít a on se ne a ne nabít.

Baterie telefonu, která není pravidelně dobíjena, rychle ztrácí schopnost uchovávat náboj potřebný k provozu zařízení. Každé zařízení, které plánujeme někdy v budoucnu použít, bychom proto měli neustále udržovat nabité. Podle typu baterie se doporučuje takové zařízení nabíjet jednou za tři až šest měsíců. Nabít je přitom stačí zhruba do 50 % a ve výsledku tím můžete životnost svého starého telefonu prodloužit až o 10 let.

Špatným nabíjením notebooku zkrátíte životnost baterie až o několik let. Vyvarujte se několika zásadních chyb

Stav baterie ovlivňuje naši náladu

Nedávný výzkum provedený Cass Business School uvádí, že stav baterie telefonu významně ovlivňuje naši náladu a mění naše vnímání času a vzdáleností. Například lidé, kteří denně dojíždí vlakem do práce, nepoměřují ujetou vzdálenost podle vlakových zastávek, ale podle stavu baterie. Výzkum také dokazuje, že když jsou naše mobily nabité na 100 %, jsme i my plní energie a optimismu. Ve chvíli, kdy baterie klesne pod 50 %, začínáme být nervózní a úzkostliví. Je až děsivé, jak významně moderní technologie ovlivňují náš každodenní život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články