Špatným nabíjením notebooku zkrátíte životnost baterie až o několik let. Vyvarujte se několika zásadních chyb

Správná péče o baterii vašeho notebooku je nejlepší cestou pro jeho dlouhodobé a spolehlivé fungování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Baterie pro notebooky prošly během let mnoha změnami, a proto už neplatí některé dříve hojně doporučované praktiky pro zachování jejich maximální výdrže. Stále však existuje několik postupů, které mohou životnost a výkonnost takové baterie prodloužit nebo zkrátit. Proto vám přinášíme několik jednoduchých principů, na které si dát pozor při běžné práci s vaším laptopem. Nejsou náročné a během let vám mohou ušetřit jak finance, tak stres a nervy.

Šetřit baterii znamená šetřit cykly

Veškeré baterie do digitální techniky jsou stavěné na určitý počet nabíjecích cyklů. Je přitom lhostejné, zda jde o notebooky, tablety nebo telefony, technologie je stejná. Obvykle se jedná zhruba o 500 takových „koleček“. Kompletní vybití a nabití baterie se rovná jednomu takovému cyklu. Vybití na 50 % a nabití na maximum pak znamená polovinu nabíjecí periody. Kompletní cykly se podepisují na životnosti baterie, což znamená, že čím méně jich projdete, tím déle baterie vydrží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro začátek je příhodné se podívat na management baterie vašeho notebooku a zjistit, jak vlastně funguje a jaké informace a možnosti nastavení jsou dostupné. Ideálně tedy hibernaci v momentě, kdy baterie dochází, stejně jako režim spánku, pokud notebook bez napájení nějakou dobu nepoužíváte. Pro ještě větší úsporu projeďte programy, které běží na pozadí, a ukončete ty nejnáročnější a jinak nepotřebné.

Držet baterii ve správné zóně

V dávných dobách existovala spousta „zaručených“ rad na plné vybíjení a plné nabíjení, formátování a jakousi kalibraci baterií. Ty dnešní už takhle nefungují a tyhle postupy je naopak poškodí. Obecně panuje ovšem shoda na tom, že asi nejlepší je nechat baterii vybít (na cca 20 %) a pak ji plně nabít. Následné ponechání na napájecím kabelu životnost baterie ani stroje nijak neohrožuje, na rozdíl od mobilů nebo tabletů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se baterie dostane do přílišného tepla, elektrochemické reakce uvnitř se zrychlí. To nevytváří větší napájení, jen více tepla a energie, kterou nelze nijak využít a systém se jí ani nedokáže zbavit. Tohle teplo je klíčový problém, který baterii nejen snižuje životnost, ale v horším případě ji může i fyzicky poškodit. Ačkoli jsou dnešní lithiové baterie o dost odolnější, snášet vysoké teploty nemohou věčně a bude to na nich znát.

Zdroj: DigitalTrends

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě