Špatným nabíjením notebooku zkrátíte životnost baterie až o několik let. Vyvarujte se několika zásadních chyb

Správná péče o baterii vašeho notebooku je nejlepší cestou pro jeho dlouhodobé a spolehlivé fungování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Baterie pro notebooky prošly během let mnoha změnami, a proto už neplatí některé dříve hojně doporučované praktiky pro zachování jejich maximální výdrže. Stále však existuje několik postupů, které mohou životnost a výkonnost takové baterie prodloužit nebo zkrátit. Proto vám přinášíme několik jednoduchých principů, na které si dát pozor při běžné práci s vaším laptopem. Nejsou náročné a během let vám mohou ušetřit jak finance, tak stres a nervy.

Šetřit baterii znamená šetřit cykly

Veškeré baterie do digitální techniky jsou stavěné na určitý počet nabíjecích cyklů. Je přitom lhostejné, zda jde o notebooky, tablety nebo telefony, technologie je stejná. Obvykle se jedná zhruba o 500 takových „koleček“. Kompletní vybití a nabití baterie se rovná jednomu takovému cyklu. Vybití na 50 % a nabití na maximum pak znamená polovinu nabíjecí periody. Kompletní cykly se podepisují na životnosti baterie, což znamená, že čím méně jich projdete, tím déle baterie vydrží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro začátek je příhodné se podívat na management baterie vašeho notebooku a zjistit, jak vlastně funguje a jaké informace a možnosti nastavení jsou dostupné. Ideálně tedy hibernaci v momentě, kdy baterie dochází, stejně jako režim spánku, pokud notebook bez napájení nějakou dobu nepoužíváte. Pro ještě větší úsporu projeďte programy, které běží na pozadí, a ukončete ty nejnáročnější a jinak nepotřebné.

Držet baterii ve správné zóně

V dávných dobách existovala spousta „zaručených“ rad na plné vybíjení a plné nabíjení, formátování a jakousi kalibraci baterií. Ty dnešní už takhle nefungují a tyhle postupy je naopak poškodí. Obecně panuje ovšem shoda na tom, že asi nejlepší je nechat baterii vybít (na cca 20 %) a pak ji plně nabít. Následné ponechání na napájecím kabelu životnost baterie ani stroje nijak neohrožuje, na rozdíl od mobilů nebo tabletů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se baterie dostane do přílišného tepla, elektrochemické reakce uvnitř se zrychlí. To nevytváří větší napájení, jen více tepla a energie, kterou nelze nijak využít a systém se jí ani nedokáže zbavit. Tohle teplo je klíčový problém, který baterii nejen snižuje životnost, ale v horším případě ji může i fyzicky poškodit. Ačkoli jsou dnešní lithiové baterie o dost odolnější, snášet vysoké teploty nemohou věčně a bude to na nich znát.

Zdroj: DigitalTrends

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články