Spojené státy sprintují ve vývoji hypersonických zbraní. Nutně potřebují dohnat náskok Ruska a Číny

Rakety létající vysokou nadzvukovou rychlostí jsou jedněmi z nejnebezpečnějších zbraní. Cíle dokáží zasáhnout v krátkém čase a obtížně se sestřelují.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ve Spojených státech během roku 2022 proběhlo hned několik testů hypersonických zbraní, tedy střel, které dosahují vyšší rychlosti než Mach 5. S jejich vývojem totiž Američané zaspali, a tak se Rusku a Číně podařilo je předběhnout a takové zbraně i zavést do výzbroje. V poslední době proto americká administrativa dává do vývoje těchto zbraní velké finanční prostředky. Po dřívějších neúspěších se zdá, že se daří dělat některé významné pokroky.

Letectvu se povedly dva testy

V létě mělo americké letectvo opakovaně úspěšně otestovat raketu AGM-183 ARRW, kterou vyvinula společnost Lockheed Martin. První test se měl uskutečnit již 12. května a další pak 12. července. Oba byly podle dobře informovaných zdrojů úspěšné. V minulém roce se přitom několik odpalů nezdařilo. Testy v červenci a prosinci totiž byly neúspěšné.

Raketa AGM-183 je odpalována z letadel, pro testování se většinou využívají bombardéry B-52. Střela se má pohybovat v horních vrstvách atmosféry více než pětinásobnou rychlostí zvuku. Podle dostupných údajů by její rychlost měla dosahovat 6 100 kilometrů v hodině. Dosah zbraně by měl být minimálně 1 600 kilometrů. Předpokládá se, že nadzvukový bombardér B-1 Lancer by mohl nést náklad až 31 takovýchto raket.

Hypersonická střela pro raketomet HIMARS

Výzkumná a vývojová agentura amerického ministerstva obrany DARPA měla v červenci také provést úspěšný test další hypersonické zbraně, jejíž vývoj je označován zkratkou OpFires. Má jít tentokrát o střelu odpalovanou ze země, na jejímž vývoji také pracuje Lockheed Martin. Měla by být určena k přesným úderům na důležité cíle. Podle všeho by ji v budoucnu měly být schopny odpalovat raketomety HIMARS.

iZdroj fotografie: Public Domain

Spojeným státům se naopak v červnu nepovedl test jiné hypersonické zbraně, která je označována jako LRHW. V tomto případě se jedná o hypersonickou zbraň dlouhého dosahu. Ta by se měla skládat z rakety, která vynese do výšky hypersonický kluzák, který bude po oddělení naveden na cíl. Dosah má být přes 2 700 kilometrů a rychlost až Mach 17. Námořnictvo by chtělo variantu této zbraně odpalovanou z plavidel, kterou by umístilo na torpédoborce Zumwalt a ponorky třídy Virginia.

O vývoj hypersonických zbraní se kromě Ruska, Číny a USA snaží i další státy. S rozvojem protiraketových systémů se totiž v posledních letech významně zvýšila možnost obrany proti existujícím podzvukovým a nadzvukovým střelám a balistickým raketám. Naopak obrana proti velmi rychlým hypersonickým střelám je velmi obtížná a opravdu účinná metoda dosud neexistuje. Ale i na ní se pracuje. Spojené státy například plánují na nízkou i vysokou oběžnou dráhu Země vyslat stovky malých satelitů, které by dokázaly hypersonické zbraně detekovat a sledovat.

Zdroj: AirforceMag

Která země je dnes podle vás nejdále s vývojem hypersonických zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články