Západní spojenci Ukrajiny mají problém. Tenčí se jim zásoby zbraní a munice, nové tak rychle vyrobit nedokáží

Ukrajina spotřebovává dodávky západních zbraní vysokým tempem. Ovšem výroba sofistikovaných zbraní je náročná a nejsou pro ni dostatečné kapacity.

i Zdroj fotografie: Jamie Peters / Creative Commons / OGL
                   

Ukrajina a její spojenci ze západu se mohou ocitnout v bodě znamenajícím velikou komplikaci v obraně proti ruské invazi. Vážně hrozí, že pro dodávky napadané zemi nebudou mít její spojenci dostatečné zdroje – nikoli však finanční, ale materiální. Po desetiletích relativního míru je kapacita výroby zbraní Západu omezená, její navýšení není jednoduché a zásob ve skladech ubývá. I když i Rusko má podobný problém, u některých západních zbraní je mnohem horší.

Munice zbrojovky vyrobí méně, než je třeba

Týká se to především sofistikovaných zbraní, jako jsou raketomety M142 HIMARS a munice do nich nebo protivzdušné systémy NASAMS. Ale problém je i s klasickou dělostřeleckou municí, jejíž spotřeba je enormní. Pro představu ukrajinští dělostřelci vypálí za den kolem 5 tisíc ran, americké zbrojovky ale byly schopné před válkou vyrobit jen 15 tisíc nábojů měsíčně, a i když se výroba zvyšuje, stále je hluboko pod spotřebou. Naštěstí podobný problém může mít i Rusko, jehož vojáci dělostřeleckých nábojů spotřebují mnohem více.

Dobrým příkladem toho, že některé zbraně nejsou a jen tak nebudou, jsou systémy protivzdušné obrany NASAMS. Ukrajina jich má slíbeno 8, ale zatím dostala jen 2. Další je třeba buď odněkud sebrat, nebo vyrobit. V realitě to vypadá tak, že účinným systémem může země bránit jen aglomeraci Kyjeva a jeho okolí, ačkoli by potřebovala obranu i na dalších místech, protože čelí neustávajícím útokům na města a kritickou infrastrukturu. Ale musí počkat, dokud nebudou zbraně k dispozici.

Cíle pro HIMARS schvalují Američané

Problémy mohou být i s raketomety HIMARS a M270. Nejen s jejich výrobou, mimochodem na jejich dodávky je dlouhý pořadník a dodací lhůty se počítají na roky. Problém jsou i rakety GMLRS, protože je jich omezené množství a výroba je náročná. Jedna navíc stojí téměř 4 miliony korun, nelze jich tedy produkovat neomezené množství. Před nedávnem vyšlo najevo, jak Ukrajina se střelami šetří a cíle pro ně si nechává schvalovat od USA. Důvodem bude nejen obava o zneužití zbraní, ale především snaha o co největší efektivitu omezeného počtu střel.

iZdroj fotografie: Uživatel Soldatnytt / Creative Commons / CC BY

Do problémů se mohou dostat ale i dodávky munice, hlavně dělostřelecké, ale i jiné. I kdyby byly dostatečné kapacity – které momentálně nejsou – dalším limitujícím faktorem jsou potřebné suroviny. Například speciálně upravenou bavlnu používanou v hnacích náplních vyrábí hlavně Čína, která podle všeho dodávky přiškrtila. Zbrojovky vyrábějící pro Ukrajinu tak musí suroviny shánět jinde. Když je seženou, je jejich cena vyšší. V případě pokračování války mohou být výrobní kapacity velkou limitující překážkou vítězství Ukrajiny.

Jak by mohl Západ zvýšit výrobu potřebných zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články