Papírový souboj mezi americkými stíhači páté generace F-22 a F-35 je dost vyrovnaný, ale vítěz přesto existuje

Stíhače páté generace jsou nejlepšími stroji, které dnes může letectvo mít. Ve světě jsou nyní ve výzbroji letectev jen čtyři modely, pro mnoho zemí zůstávají stále nedostupné.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Země NATO mají v současné době k dispozici dva typy moderních stíhacích letounů páté generace. Jsou jimi americké letouny F-22, které má ve výzbroji jen USA, a stroje F-35, jež jsou mezinárodním projektem. S těmi létá nebo bude létat řada amerických spojenců pravděpodobně včetně ČR. Otázkou ale zůstává, který letoun je lepší. Konkrétní data z tréninkových soubojů zná určitě americké letectvo, ale nechlubí se jimi. Lze ale porovnat některé papírové údaje.

Pravděpodobný je souboj na dlouhou vzdálenost

Preferovaným bojem moderních stíhacích letadel je dnes střelba na dlouhé vzdálenosti za použití radarů a radarově naváděných střel. Oba letouny se řadí do kategorie stealth, což znamená, že jsou obtížně zachytitelné, ovšem nikoli zcela neviditelné. F-22 využívá velmi kvalitní radar AN/AGP-77 a F-35 AN/AGP-81. Ten je nástupcem předchozího radaru a má v mnoha ohledech ještě lepší parametry, takže jasně vítězí.

F-22 také bývá vyzbrojen střelami AIM-120 AMRAAM. Ty nosí i F-35, ale tento letoun je uzpůsoben i k použití evropských raket Meteor, což jsou dnes nejlepší střely západních zemí. Díky lepšímu radaru a lepším střelám má výhodu F-35. Zbraně v boji na blízko by naopak roli nehrály. Obě letadla používají stejné infračervené střely Sidewinder a jejich kanónová výzbroj je víceméně srovnatelná.

Čistě stíhací letoun je více obratný

Ovšem zcela jiná situace by nastala, pokud by se letadla pustila do manévrového souboje. F-22 je letoun postavený na stíhací boj. Kdežto F-35 je univerzální bojový letoun, který má i široké schopnosti bombardování nebo průzkumu. Je proto pomalejší, méně obratný, protože dokáže provádět zatáčky s menším přetížením. I jeho stoupavost je výrazně nižší. Zde jednoznačně platí, že by F-22 takový souboj vyhrál.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Co ale bude hrát velkou roli v nasazení těchto letadel, budou náklady na jejich pořízení a provoz. Obecně platí, že letouny páté generace jsou drahé. Ale také se ví, že F-22 je nejdražším letounem historie, což je způsobeno jen omezeným počtem vyrobených kusů a náklady na vůbec první stroj páté generace na světě. Také jeho provozní náklady jsou o něco vyšší než u F-35. Ten se nyní vyrábí ve vysokých počtech a částky na pořízení a provoz se i díky tomu mají ještě snižovat.

Jen ze základních papírových údajů tedy plyne, že F-35 je o něco lepší. Pravdou ale zůstává, že nikdo kromě USA nemá na výběr, protože jiné země mají možnost si pořídit jen tyto stroje. F-22 Spojené státy nikomu jinému neprodají. Co by navíc ve vzájemném souboji letounů hrálo podstatnou roli, je výcvik pilotů v kokpitu letadel, jenž se papírově nijak ohodnotit nedá. Nelze ani říci, který z pilotů by měl více dat z různých senzorových platforem či spolubojovníků z jiných letadel, což by mu mohlo dát značnou výhodu.

Který letoun vy považujete za lepší?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články