Tváří se jako SMS zpráva od operátora, jde však o podvod. Hrozí ztráta peněz. Komu přijde, neměl by na ni klikat

Policie varuje před novým podvodem. Tváří se jako SMS zpráva od operátora, jde však o podvod, který krade osobní data i peníze. Na odkaz ve zprávě rozhodně neklikejte.

SMS zpráva i Zdroj fotografie: Lee Haywood from Wollaton, Nottingham, England / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvodné SMS zprávy, emaily a falešné telefonní hovory, všechny tyto pokusy o podvod mají jeden společný cíl – vymámit z vás přístupové údaje k vašim účtům a financím. Není žádnou novinkou, že nejúspěšnější podvody jsou ty, které využívají jméno veřejně známé společnosti či dokonce státního úřadu. Velice často jsou využíváni také mobilní operátoři. V posledních dnech se šíří podvodná SMS zpráva pod hlavičkou operátora O2.

SMS zpráva od O2

Modus operandi je v případě tohoto podvodu totožný se všemi ostatními. Jednoduchá SMS zpráva má z důvěřivých klientů operátora O2 vylákat přihlašovací údaje do jejich mobilní samoobsluhy. Díky tomu podvodníci získají také vaše platební údaje a následně mohou velice jednoduše získat přístup i k vašim financím. Pokud vám tedy dorazí zpráva, ve které vás mobilní operátor informuje o končící platnosti vaší SIM karty, zbystřete. S téměř stoprocentní jistotou se jedná o podvod.

sms
iZdroj fotografie: Ed Poor / Creative Commons / CC BY-SA
Kyberzločinci pro své podvody využívají jméno mobilního operátora O2.

Na přiložený odkaz neklikejte

Stejně jako u všech podobných pokusů o podvod důrazně doporučujeme, abyste v žádném případě neklikali na odkaz, který SMS zpráva obsahuje. Stránka, na kterou vás odkaz přesměruje, sice dokonale imituje přihlašovací bránu operátora O2, ale ve skutečnosti je to jen povedený podvrh. Přihlašovací údaje do vaší mobilní aplikace či dokonce údaje k vaší platební kartě, které byste na takové stránce vyplnili, automaticky získají kybezločinci. Nad další manipulací s vaším účtem či penězi byste tak ztratili jakoukoliv kontrolu.

Jedna SMS vás může připravit o vše: Pokud vám přišla, nikdy na ni nereagujte

Všechny podvodné pokusy hlaste

Mobilní operátor O2 dělá všechno pro to, aby podobné pokusy o podvod zarazil a zablokoval přístup na podvodné stránky. Zřídili kvůli tomu i nové kontaktní číslo 720 002 002 a žádají své zákazníky, aby každý takový pokus o podvod hlásili. Všechny nahlášené případy následně převezme bezpečnostní útvar mobilního operátora a zajistí, aby byl přístup na podvodnou stránku pomocí odkazu ve zprávách co nejdříve zablokovaný. Příště tedy víte, co dělat, až vám taková SMS zpráva přijde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články