Jedna SMS vás může připravit o vše: Pokud vám přišla, nikdy na ni nereagujte

Logistický gigant Zásilkovna aktuálně varuje před novým podvodným trikem, který se rozšiřuje po českém internetu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Podvodníci se vydávají za Zásilkovnu v klamných e-mailových komunikacích a snaží se vylákat od lidí peníze. Tento podvodům propadají i uživatelé, kteří obchodují na internetových inzertních portálech, jako je Bazoš nebo Facebook Marketplace. Zásilkovna předkládá příklad podvodného e-mailu, který ukazuje, jakým způsobem se tito zloději snaží získat citlivé informace nebo přímo platební údaje k bankovní kartě. V e-mailu podvodníci tvrdí, že jejich zásilka nemohla být doručena a byla vrácena do místního skladu. Aby mohla být zásilka opětovně doručena, musí oběť poskytnout novou adresu a zaplatit poplatek za dopravu.

Jádro podvodu

Zde se situace značně komplikuje, protože podvodníci nevyvinuli žádné úsilí, aby stanovili realistické ceny za dopravu. Nabízejí dvě možnosti: první za 66,18 korun a druhou za 22,06 korun. Důležité je však vědět, že Zásilkovna nenabízí žádnou službu „opětovné doručení“ za poplatek. Jakmile se dostanete na danou stránku a zadáte do ni své bankovní údaje, můžete přijít o všechny peníze, které máte na svém účtu. Společnost jednoznačně zdůrazňuje, že jakékoli nabídky na tuto službu jsou podvodné. Zásilkovna na svém webu nabízí i užitečný návod, jak poznat, že jde o podvodný e-mail, a doporučuje takové zprávy ignorovat. 

Podvodný e-mail od zásilkovny iZdroj fotografie: Zásilkovna

Jak poznat podvod

Několik klíčových znaků podvodného e-mailu zahrnuje absenci Zásilkovny jako odesílatele, použití nesouvisející e-mailové adresy, špatnou češtinu, chyby v textu, a slovní obraty, které společnost Zásilkovna nepoužívá. Důležité je také vědět, že Zásilkovna neprovádí zpoplatnění za opakovaný pokus o doručení, což je dalším indikátorem podvodu. V případě, že nelze doručit zásilku na adresu, má společnost jeden pokus o doručení, a v případě nepřítomnosti adresáta se zásilka uloží na nejbližší výdejní místo, aby byla k dispozici tentýž den.

Zdroj: Zasilkovna,
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články