Máte doma některou pohlednici s tímto znakem? Sedíte na velkém bohatství, sběratelé vám za ně utrhnou ruce

Pohlednice za 3 tisíce korun a další rarity. Sběratelé jsou ochotní zaplatit výrazné částky za zdánlivě obyčejné předměty. Nahlédněte do světa Klubu sběratelů kuriozit.

sběratelé i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdysi jsme je posílali příbuzným z každých prázdnin a dovolené, dnes mají cenu pouze pro sběratele. Ačkoliv si pohlednice stále můžete na různých místech koupit, v moderní době už dávno neplní svůj původní účel. Dnes sdílíme své zážitky z cest se všemi známými na sociálních sítích v reálném čase a pohlednice kupujeme pouze jako upomínkový předmět. Sběratelé v pohlednicích stále vidí značnou hodnotu.

Nadšení sběratelé pohlednic

Sběratelství pohlednic přitom v Česku patří mezi poměrně rozšířený koníček. Mezi vášnivé sběratele patří také Josef Klička, který se se svým koníčkem svěřil webu Deník.cz. On sám začal pohlednice sbírat během studií vysoké školy na Slovensku. Pohledy si vyměňoval s rodinou a přáteli, které v té době nemohl pravidelně navštěvovat. Se svou vášní pokračoval i po zbytek života. Díky účasti v pěveckém sboru procestoval velkou část světa a z každého místa, které kdy navštívil, si odvezl minimálně jednu pohlednici. Dnes jeho sbírka čítá na 100 tisíc pohlednic ze všech koutů světa.

sběratelé
iZdroj fotografie: Unknown / Creative Commons / CC BY-SA
Nejvzácnější pohlednice jsou ty z konce 19. století.

Početný klub sběratelů

Vášniví sběratelé se v Česku sdružují v Klubu sběratelů kuriozit, který má na 500 členů. Podstatnou část klubu tvoří právě sběratelé pohlednic. Josef Klička, který je předsedou Klubu sběratelů kuriozit, však není jediný, kdo vlastní tak početnou sbírku pohlednic. Své prvenství si drží paní Daniela Houšková, která vlastní celkem 264 tisíc pohlednic. Jedná se o největší sbírku pohlednic u nás, v Evropě i na světě. O takovém prvenství se však málo ví a zasloužilo by si větší mediální pozornost, která by zároveň přilákala nové zájemce o filokartii.

mince a bankovky

Máte v peněžence tuto minci? Sběratelé vám za ni utrhnou ruce, můžete dostat klidně 100 000 Kč

Cenné a hodnotné pohlednice

Nejcennější pohlednice jsou podle Josefa Kličky pohlednice z konce 19. století, kdy začaly vznikat. On sám má ve své sbírce pouze pár takových exemplářů. Na výstavách a sběratelských burzách se však cena za takovou pohlednici může vyšplhat i do řádu několika tisíc korun. Jedna taková pohlednice se například prodávala za tři tisíce korun. Pokud by však o jednu pohlednici měli zájem dva sběratelé, může se její cena výrazně zvýšit a získá ji ten, který nabídne více. Podle pana Kličky jsou však takové případy spíše výjimečné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články