Ruský tank T-90 je téměř nemožné zasáhnout. Oproti jeho předchůdci T-72 má totiž jednu unikátní vlastnost navíc

Hlavní bitevní tank Ruské federace T-90 disponuje speciálními infračervenými projektory. To je ovšem jen jeden z typů jeho dynamické obrany.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K dnešnímu dni je ATGM (anti-tank guided missile) pravděpodobně nejúčinnější zbraní při konfrontaci s obrněnými vozidly. Právě proto věnují inženýři při vývoji obrněných strojů velkou pozornost jakýmkoli prostředkům obrany proti tomuto typu zbraní. Neustále tak vznikají speciální komplexní řešení, která chrání tanky před tímto rizikem. Především v momentě, kdy jsou některé typy tanků zvláště zranitelné.

Model s pokročilou obranou

Ruský model T-90 má ve svém arzenálu hned několik dynamických obran, konkrétně aktivní a pasivní. Konstruktéři také vyvinuli dodatečné ocelové plechy, speciální kumulativní ochranné clony a infračervené světlomety. Aktivní obranu pak představují „záclony“. Jde o formu clony tvořenou aerosolem, kterou tank vypouští. Nepřátelská střela tak získává falešnou stopu a obrana skrývá samotné vozidlo.

Tento konkrétní systém je složen ze dvou částí. První část obranu organizuje a vysílá falešné signály. Druhá vytváří zmíněnou clonu, která skrývá před vypuštěnou střelou reálné umístění jejího cíle. Hodně nepřátelské munice se „kotví“ na teplo vydávané tankem. V takovém případě přichází ke slovu ony infračervené světlomety. Těmi je tank T-90 rovněž vybaven a zbraně tohoto typu pro něj nejsou jakoukoli hrozbou.

Infračervené zmatení projektilů

Infračervené světlo vytvoří určité pole, do kterého se nepřátelská střela má dostat. Jakmile se tak stane, ztratí všechny referenční body a jde už jen po falešné stopě. Operátor libovolné ATGM bude mít v takovém případě velké štěstí, pokud zasáhne jen tělo obrněného vozidla. Může doufat už jen v poškození nádrže. Jakmile ovšem protitanková raketa exploduje kdekoli mimo tělo tanku T-90, nezpůsobí mu žádné poškození.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lze tedy konstatovat, že T-90 je odolný proti všem moderním protitankovým zbraním s jakýmikoli modifikacemi. Mezi ty patří i notoricky známé americké Javeliny. Ty jsou obecně považovány za jedny z nejpokročilejších protitankových raket na světě. Kromě Ruska (743 kusů) je dalším uživatelem těchto tanků Indie s počtem 820 kusů. V roce 2008 ohlásila Saúdská Arábie objednávku na 150 kusů.

Který světově používaný tank se vám líbí nejvíce?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč se objevuje migréna a 3 přírodní léky, které s úpornou bolestí hlavy jednou provždy skoncují
Události247.cz
Události247.cz
Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Syrská armáda a vláda jedou v obřím narkobyznysu. Drogu captagon distribuuje i Islámský stát, jde o miliardy dolarů
adbz.cz
adbz.cz
Nalijte Coca-Colu do záchodu a už to nebudete chtít dělat jinak. Díky svému složení dokáže v domácnosti zázraky