Rusko zrychluje výrobu letounu páté generace Su-57. Za Západem nebo Čínou ale bude stále značně zaostávat

Ve světě v současnosti běží výroba tří typů letounů páté generace. Ruský Su-57 je z nich nejnovější, ale vyrobí se ho jen několik kusů za rok.

i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
                   

Rusku se po mnoha letech konečně začalo dařit vyrábět o něco významnější počet letounů páté generace Suchoj Su-57 Felon. Jejich výroba se sice stále počítá na kusy, ale díky modernizaci výrobní linky závodu Komsomolsk na Amuru bude počet růst. Odhady ruských odborníků na letectví říkají, že do konce roku 2024 by mohlo být ve výzbroji ruského letectva kolem 44 sériově vyrobených letounů.

Až poslední letouny Su-57 mají správné motory

Vývoj a výrobu letadel Felon provázelo mnoho komplikací a neuvěřitelně se protahovala. Prototyp poprvé vzlétl již v roce 2010, ale první sériově vyrobené stroje byly do výzbroje letectva zavedeny až na konci roku 2020. V současné době Rusko disponuje desítkou prototypů a 11 sériově vyrobenými stroji. Nejspíše jen poslední 4 z nich jsou ale ve finální verzi s novými motory a dalším vylepšením, protože předchozí stroje používaly starší upravené agregáty z letounu Suchoj Su-35 Flanker-E.

Jak přesně poroste produkce letadel Su-57, není jasné, ale v letošním roce jich má letectvo dostat 10 dalších. Některé údaje mluví i o 14, do konce příštího roku by jich mohlo být 44 sériově vyrobených plus desítka starých prototypů. I když je nárůst výroby znát, například konkurenčních Lockheed Martin F-35 Lightning II již je kolem 900 a počet se rychle zvyšuje a čínských Chengdu J-20 Mighty Dragon již přes 200. Na tyto počty se nemá ruské letectvo jak dostat.

iZdroj fotografie: Uživatel Rulexip / Creative Commons / CC BY-SA

Ačkoli letounů Su-57 bude stále relativně málo, rozhodně se nevyplatí je podceňovat. V některých oblastech mají velmi dobré parametry. Ačkoli je vždy nutné myslet na to, že se vychází z ruských údajů, které často záměrně přehánějí. Ovšem vylepšený typ letounu s novým motorem bude nejen velmi obratný, ale jeho rychlost by mohla teoreticky dosahovat až Mach 2,4 a měl by mít i o něco větší dostup než dosud uváděných 20 kilometrů.

Letoun Su-57 je silně vyzbrojený

Co je určitě silnou stránkou ruského letadla, je jeho výzbroj. Ve své vnitřní šachtě může nést 6 druhů raket, čímž si zachová schopnost stealth. Je to stejný počet jako u čínského stroje, ale americký F-35 má místo jen pro 4 střely. Ruský letoun požívá i protiletadlové střely R-37M naváděné radarem s dosahem až 400 kilometrů, což je nejvíce na světě. Poslední 4 dodané stroje mají mít údajně schopnost odpalovat i hypersonické střely Kh-47M2 Kinžál určené pro útoky na pozemní cíle, které současná protiraketová obrana nedokáže zastavit.

Ovšem většina odborníků se shoduje, že jsou parametry, v nichž letoun může zaostávat. Jednou je schopnost stealth a dále jeho radary, i když i ty se měly u poslední verze dočkat vylepšení, a dokonce i schopnosti rušit přístroje nepřítele. Ale odhaduje se, že hlavně americký letoun ho v této oblasti a ve sdílení dat předčí. O tom, jaké letadlo je lepší, může ale rozhodnout jen reálný střet. Ovšem v boji se žádné letouny páté generace ještě nikdy nestřetly.

Jak rychle podle vás bude Rusko vyrábět letouny Su-57?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články