Rusko údajně posílá na frontu stovky nových T-90M. Čísla uváděná propagandou ale vzbuzují pochybnosti

Během války na Ukrajině ztratila ruská armáda velké množství těžké techniky včetně tanků. Její zbrojovky jedou naplno, aby ztráty dokázaly nahradit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tuchačevskyj / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle ukrajinských údajů Rusko za necelý rok konfliktu ztratilo přes 3 tisíce tanků, a i když věrohodnější údaje udávají poloviční hodnotu, jde o ochromující číslo. Rusko proto musí tanky doplňovat, ale místo výroby nových se soustředí především na modernizaci těch starších. Nejen nejpočetnějších T-72 a dalších, ale i starších verzí tanků T-90. Nyní prý díky tomu odeslalo na frontu 200 nejmodernějších verzí ruských tanků T-90M.

Rusko ztratilo i nejmodernější stroje

O tom, že některé tanky tohoto typu na frontu míří, není v žádném případě pochyb. Je všeobecně známo, že ruský Uralvagonzavod na nich pracuje a existují i záběry na sociálních sítích ukazující techniku směřující k oblasti bojů, včetně T-90M. Nesedí ale počty. Během války na Ukrajině Rusko minimálně tři desítky těchto tanků ztratilo a přišlo i o řadu starších verzí především T-90. Protože tanky T-14 Armata existují jen v prototypech a nevyrábí se, je T-90M tím nejmodernějším obrněncem ruských vojáků.

Na začátku války mělo mít Rusko ve výzbroji více než 600 tanků T-90 všech typů. Z toho jich bylo kolem 200 uskladněných, ostatní pak v činné službě. Řada z nich byla starších verzí, proto je Rusko postupně modernizovalo na novější verzi M. Je mezi nimi rozdíl, modernizované tanky například mají novou, odolnější věž. Disponují i novým řízením palby Kalina zaručujícím vyšší přesnost střelby.

Tank T-90M používá nejmodernější munici

Na stroji je vyměněné i dělo, jde sice stále o zbraň ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, ale o nejnovější verzi 2A46M-5. Umožňuje používat výkonnější typy protitankové munice. Na tanku je pak věž s dálkově ovládaným kulometem. Zvýšila se i ochrana, protože místo staršího typu reaktivního pancéřování Kontakt-5 mají tanky pancéřování Relikt. Má být účinné nejen proti tandemovým kumulativním hlavicím, ale zvyšovat ochranu i proti projektilům APFSDS.

T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

Ovšem výše zmíněné počty ukazují, že pokud by ruské zbrojovky v posledních týdnech modernizovaly 200 starších strojů na T-90M, bavíme se po odečtení ztrát o více než třetině celkového počtu všech ruských tanků T-90. Vzhledem k nutnému rozsahu prací na nich a tomu, že vysoký počet jich je nasazený na frontě, je to více než neuvěřitelná hodnota, která bude pravděpodobně daleko od skutečnosti.

Kolik myslíte, že Rusko zvládá modernizovat tanků T-90?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
Události247.cz
Události247.cz
Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků
adbz.cz
adbz.cz
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha