Rusko staví velký neviditelný dron Ochotnik, který by měl spolupracovat s Su-57. Svými schopnostmi má všem vytřít zrak

Velké vyspělé drony jsou zbraně, které budou v budoucnu hrát na obloze značnou roli. Plánuje se jejich úzká spolupráce s pilotovanými stroji.

i Zdroj fotografie: Geektrooper2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejznámějšími drony Ruska jsou v současné době ty, které země získala z Íránu a posílá k útokům na Ukrajinu. Rusko, i přes svůj relativně vyspělý letecký průmysl totiž nedokázalo vyprodukovat dostatečný počet nepilotovaných strojů. Důvodů může být celá řada, ale neznamená to, že by země drony nevyvíjela. Má ve výzbroji i některé své modely. Tím nejvyspelejším, který je zatím ve fázi prototypu, je Su-70 Ochotnik. Jeho vývoj a uvedení do výzbroje se ale dlouhodobě protahuje.

Spolupráce s Su-57

Jde o dron, který vyvíjí koncern Suchoj s Russian Aircraft Corporation MiG. Podle dostupných informací mají inženýři na stroji pracovat již někdy od roku 2011. Jeho maketa byla představena o tři roky později a prototyp mohla veřejnost poprvé vidět v roce 2017. Vývoj je dlouhý z řady důvodů, ale tím nejdůležitějším bude skutečnost, že jde o novou koncepci opravdu vyspělého dronu se schopnostmi stealth, který by měl v budoucnu spolupracovat s letouny páté generace Su-57.

O tom, že jde o stroj s malým radarovým profilem, svědčí i jeho tvar, kterým je létající křídlo. Tedy ten samý tvar jaký má třeba americký bombardér B2 nebo dron Sentinel. Rusko žádná klasická letadla podobného tvaru nemá. Na dronu jsou využity i speciální kompozitní materiály a některé technologie vyvinuté pro Su-57. I když kvůli tvaru trysky je velmi sporné, jak moc stealth nakonec stroj bude. Rozpětí křídel by mělo být kolem 20 metrů a hmotnost se odhaduje na 10 až 20 tun.

Dron bude podzvukový, jeho maximální rychlost by měla být kolem 1 000 kilometrů v hodině. Je poháněn motorem, který buď pohání letouny Su-27 nebo novější Su-35. Do vzduchu se Ochotnik poprvé vznesl v roce 2019. V tom samém roce přinesla ruská média záběry, jak letí spolu s Su-57. Oba stroje bývaly i jsou oblíbenými zbraněmi, které předvádí ruská propaganda. Vzhledem k tomu, že ne všechny její informace o schopnostech zbraní bývají pravdivé, se schopnosti Ochotniku těžko posuzují.

Dron již dokázal bombardovat

V roce 2021 měl podle Ruska dron poprvé otestovat shoz pum o rok později použití přesně naváděné munice. V jeho vnitřním prostoru by mělo být místo až pro 2 tuny výzbroje. Bojový dosah je udáván 3 tisíce kilometrů. Kromě spolupráce s Su-57 by měly čtveřici těchto dronů nést výsadkové útočné lodě třídy Ivan Rogov. Rusko dvě z nich nyní stavím, spuštěny mají být nejdříve v roce 2028.

Su-70 měl být v sériové výrobě již v roce 2022, nyní se mluví o letech 2023 až 2024. Je otázka, jak embargem postižené Rusko dokáže tyto špičkové stroje zavést do výroby a produkovat. Velmi pomalu šla i výroba Su-57 a to i v době, kdy tak silné embargo neexistovalo. V současnosti mají existovat jen dva prototypy. Vzhledem k tomu, o jak jde vzácné stroje, Rusko je nejspíše do současné války na Ukrajině nepošle. Ztráta takového prototypu by nejen bolela, ale byla i nesmírnou ostudou.

Jaký je váš názor na nasazování dronů ve válce?

Zdroj: DefenseNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články