Sebevražedné drony jsou ve válce stále důležitější. Rusko staví novou továrnu, kde bude vyrábět jejich vylepšenou verzi

Útoky většími sebevražednými drony se na Ukrajině ukázaly jako účinné, jsou totiž levné, a tak nevadí, že mnohé nedoletí. Mít vlastní produkci je pro Rusko klíčové.

i Zdroj fotografie: Uživatel Khamenei.ir / Creative Commons / CC BY
                   

Nálety na civilní infrastrukturu Ukrajiny za pomoci sebevražedných dronů HESA Shahed 136 dodaných z Íránu se v posledních měsících ukázaly jako účinné. Jejich cena je jen zlomkem ceny řízených střel, a ačkoli mnoho z nich k cíli nedoletí, zbylé nadělají významné škody. Rusko se evidentně chystá v budoucnu podobné útoky zintenzivnit. Má mít tu výhodu, že si drony již bude vyrábět ve vysokých počtech samo a nebude je dovážet.

Tisíce sebevražedných dronů ročně

Pomoci v tom má chystaná výstavba továrny v ruském městě Jelabuga v Tatarstánu. Zde se již byli podívat i zástupci Íránu a Ruska, aby si vše prohlédli. Závod by měl být schopen vyrobit až 6 tisíc sebevražedných dronů ročně, což by možnosti útoků na Ukrajinu velmi rozšířilo. Problémem jejich nasazení nejsou jen škody, ale nutnost soustředit mnoho sil na protivzdušnou obranu, což samozřejmě značně odčerpává zdroje – a to jak lidské, tak materiální – nutné na frontě.

Vyráběným modelem by měl být právě íránský Shahed 136, což je osvědčená konstrukce vybavená delta křídly. Je asi 3,5 metru dlouhý a má hmotnost kolem 200 kilogramů. V trupu je hlavice o hmotnosti 30 až 50 kilogramů. To je méně než u řízených střel, ale například při útocích na rozvodny elektřiny pod širým nebem je to více než dostatečné. Přesný dosah dronu je neznámý, ale jde o vyšší stovky kilometrů, Írán dokonce udává neuvěřitelných 2 500 kilometrů.

Drony Shahed 136 jsou pomalé a hlučné

Stroj je poháněn motorem MADO MD-550, což je íránská kopie německého Limbach L550E. Má tlačnou vrtuli a létá rychlostí až 185 kilometrů v hodině. Právě nízká rychlost a jeho poměrně hlučný motor je jeho nevýhodou. Umožňuje jeho přítomnost odhalit, a pokud je na místě účinná protiletadlová zbraň, tak i sestřelit. Osvědčily se k tomu německé Flakpanzer Gepard, ale i jiné druhy protiletadlového dělostřelectva či těžkých kulometů.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY

Rusové s Íránci by chtěli tento problém v novém závodě vyřešit. V plánu je upravit konstrukci a nejspíše použít i jiný motor tak, aby byl dron rychlejší a tišší, což by mu dávalo větší šanci proniknout protiletadlovou obranou. Jediná útěcha pro Ukrajinu je, že výstavba závodu a nová konstrukce jistě nějaký čas zaberou. V nejbližších měsících se nové sebevražedné drony ve větším počtu na obloze určitě neobjeví.

Jak velkou roli může hrát nová ruská továrna na drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články