Bez zpravodajských informací se dnes nedají vést vojenské operace. Ze vzduchu jich lze získat velké množství, ale potřebujete vyspělé technologie.
Jedním ze základů úspěchu ve vojenských konfliktech byly a jsou zpravodajské informace o rozmístění a pohybech protivníka. V současné době existuje mnoho způsobů, jak je získat. Jednou z nejúčinnějších metod jsou letadla doslova naditá různými radarovými a detekčními přístroji. Rusko má ve výzbroji dvojici letounů Tu-214R, které by měly mít podobné schopnosti. K získávání informací jsou nyní nasazovány i na Ukrajině. Ta naopak spoléhá na informace od svých spojenců.
Průzkumné letouny jsou velmi užitečné
Průzkumné stroje Sovětský svaz i Rusko samozřejmě měly vždy ve své výzbroji. Jak jsou důležité velké letouny plné různých senzorů a se schopnostmi vyhodnocovat získané údaje, začalo být jasné hlavně po válce v Perském zálivu, kde takto excelovali Američané. Rusové začali ve 20. století pracovat na letounu, který by se vyrovnal západním strojům. V roce 2013 představili Aerosalonu MAKS letoun s označením Tu-214R.
Jde o upravenou verzi civilního dopravního stroje Tu-214, který je odvozen od letadla Tu-204. O jeho vybavení jsou známé jenom velmi kusé informace. Ví se, že je doslova napěchovaný různými senzory elektronické inteligence, má boční radary typu SAR a nese multispektrální elektrooptické systémy. Je schopen vytvářet snímky ve vysokém rozlišení a detekovat nepřátelské radiostanice a radary do vzdálenosti až 400 kilometrů.
Vyrobena byla jen dvě letadla
Rusko by mělo mít ve výzbroji jen dva tyto stroje. Není známo, jak veliká je osádka letadla, ale běžně na palubě takovýchto strojů bývá kolem 20 osob, které se starají o veškeré vybavení a vyhodnocují získané údaje. Letadlo by mělo být přes 46 metrů dlouhé a rozpětí jeho křídel je 41,8 metru. Dokáže se pohybovat rychlostí kolem 850 kilometrů v hodině. Dolet je přes 4 tisíce kilometrů a dostup více než 12 kilometrů.
Rusko poprvé letoun nasadilo do zkušebních letů nad Japonským mořem v roce 2013. V roce 2016 pak jeden stroj poslalo do Sýrie. Protože ještě nebyl zařazen do výzbroje, předpokládá se, že ruské letectvo ho testovalo v reálných situacích. Po syrské misi byl prohlášen za bojeschopný. Letouny pak bývaly vidět u hranic Finska nebo pobaltských států, ale držely se několik desítek kilometrů v ruském prostoru. Předpokládá se, že prováděly průzkum hraničních oblastí těchto států. Ve válce na Ukrajině je prý nasazen jeden letoun.