Rusko na Ukrajině používá nejnovější družicově naváděnou střelu řady 9M54. Je přesná na 120 kilometrů

Těžké raketomety jsou nebezpečnou zbraní, ale bývaly používány hlavně k plošnému bombardování. Přesné navádění raket z nich dělá smrtící zbraň.

i Zdroj fotografie: Uživatel Nucl0id / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem se ve velkém skloňuje použití amerických těžkých raketometů HIMARS, které Ukrajincům v posledních dnech umožňují přesně ničit ruské cíle na velmi dlouhé vzdálenosti. Byla by chyba se domnívat, že Rusko podobný systém ve výzbroji nemá. Je jím raketomet 9A52-4 Tornádo-S, do kterého lze nabít nové přesně naváděné rakety 9M54. Jejich použití bylo na Ukrajině zaznamenáno již minimálně ve dvou případech.

Raketomety nahrazují starší Smerč

Vlastní raketomety Tornádo-S nejsou zcela novou a neznámou zbraní. V Rusku se začaly vyrábět v roce 2011 a ruské ozbrojené síly jich ve výzbroji na začátku ukrajinského konfliktu měly necelých 200. A také je od února nasazují. Tyto raketomety ve výzbroji postupně nahrazují starší BM-30 Smerč. Stejně jako on vystřelují rakety ráže 300 milimetrů s doletem až 90 kilometrů. Jsou určené k plošnému bombardování.

Tyto rakety mají různý typ hlavic, jako jsou explozivní či kazetové, případně nesly miny, které sloužily k zaminování cílového prostoru. Ovšem ruští konstruktéři se pustili i do návrhu rakety 9M54, která by se přesností vyrovnala americkým střelám M31 používaným v raketometech M270 a HIMARS. Ruská střela ke svému navádění nevyužívá systém GPS jako ty americké, ale jeho ruskou obdobu GLONASS. Ten má také celosvětové pokrytí, ale nejvíce jeho satelitů pokrývá Rusko a jeho nejbližší okolí.

Střela doletí až do vzdálenosti 120 kilometrů

V roce 2020 byly v Rusku provedeny testy nejnovější střely, která má mít nyní dosah 120 kilometrů. Údajně existuje i raketa s dosahem kolem 200 kilometrů. Hmotnost 9M54 je 820 kilogramů, což je o 20 kilogramů více než u předchozích raket. Vybavena je vysoce explozivní hlavicí o hmotnosti 250 kilogramů. O těchto údajích panují určité pochybnosti, protože má být dlouhá 7,6 metru, stejně jako předchozí střely. Zvýšení doletu se ale většinou dá dosáhnout snížením hmotnosti hlavice, což se nestalo.

Tornádo-S je menší než jeho předchůdce Smerč. Ten totiž má 12 odpalovacích tubusů těžkých raket, novější raketomet jich má jenom šest. Tím se ale zvýšila mobilita systému, který je umístěn na podvozku nákladního automobilu KamAZ-63501 8×8. Ten dokáže po silnici jet rychlostí až 90 kilometrů v hodině. Na plnou nádrž vozidlo urazí vzdálenost až tisíc kilometrů.

Fakt, že má jen šest odpalovacích tubusů, nijak nesnižuje účinnost raketometu. Je to mimochodem stejně jako u systému HIMARS. Tornádo je může odpalovat jednotlivě, nebo v salvě během několika sekund. Ta dokáže podle typu munice pokrýt plochu i přes 30 hektarů. Výhodou systému je, že do svých odpalovačů může použít i speciální pouzdra, která umožňují odpalovat rakety ráže 122 nebo 220 milimetrů. První z nich jsou běžně používané v ruských raketometech Grad, druhé v systému Uragan.

Jak přesné podle vás mohou být nejnovější ruské střely raketometu Tornádo-S?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články