Rusku dochází zásoby. Na Ukrajinu létají rakety, které sotva „slezly“ z výrobní linky, a snaží se získat další výbavu od Íránu

Rusko mělo na začátku války s Ukrajinou veliké zásoby munice. V určitých segmentech mu evidentně dochází, snaží se proto vyrobit nové zásoby či je sehnat jinak.

Odpal rakety Iskander i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Analytici již dlouhou dobu předpovídají, že Rusku docházejí zásoby některé munice používané k ostřelování Ukrajiny. Jedná se především o přesně naváděné střely odpalované z letadel a lodí, případně sofistikované balistické rakety. Některé druhy munice země zvládá vyrábět, minimálně v omezeném množství, jiné se zase snaží dovézt ze zahraničí. Nedostatek munice může být pro vývoj války klíčový.

Střely vypálené na Ukrajinu jsou nové

Například Vadim Skibytskyj z ukrajinské GRU tvrdí, že některé zbytky střel nalezených po ostřelování Ukrajiny svědčí o jejich nízkém stáří. Byly totiž vyrobené v srpnu 2022, což v podstatě znamená, že z výrobní linky musely být poslány přímo k bojovým jednotkám. Typy střel neupřesnil, ale s největší pravděpodobností se bude jednat o Ch-101 odpalované ze strategických bombardérů nebo střely Kalibr určené pro lodě a ponorky.

Obecně se soudí, že strategické zásoby těchto střel by měly činit kolem 30 procent. Armády běžně využívají starší střely a do skladů umísťují nově vyrobené, protože munice má určitou životnost. Jestliže ale míří na frontu nově vyrobené střely, může to s velkou pravděpodobností svědčit o velkém nedostatku, nebo dokonce o vyčerpání strategických rezerv. Na druhou stranu je jasné, že i přes embargo ruský průmysl nějaké počty nové sofistikované munice vyrobit dokáže a ostřelování Ukrajiny se jen tak nezastaví.

Munice pro těžké raketomety se prý nevyrábí

Nedobrá je nejspíše situace i v oblasti dělostřelecké munice ráže 122 a 152 milimetrů. Svědčí o tom například velký vývoz běloruské munice do Ruska, mluví se i o dodávkách ze Severní Koreji. Rusko údajně shání i munici do těžkých raketometů BM-27 Uragan a BM-30 Smerč. Výroba střel se podle ukrajinské strany ještě nerozeběhla, je proto nutné je sehnat ze zásob možných spojenců, ačkoli tvrzení lze jen těžko ověřit.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA

Některé indicie svědčí i o nedostatku moderních balistických raket 9K720 Iskander. Rusko je v posledních měsících v podstatě nepoužívá, i když by byly vhodné, protože proti balistickým střelám Ukrajina zatím nemá obranu. Analytici ale odhadují, že Rusku zbývá asi jen 120 těchto raket a musí si je držet jako rezervu. Není ale vyloučené, že by mohlo získat některé íránské balistické rakety, o což údajně usiluje. Na druhou stranu se íránský režim údajně tento typ zbraní dodat zdráhá.

Jak na tom je podle vás Rusko se sofistikovanou municí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články