Top 5 nejlepších a nejnebezpečnějších ruských řízených střel. Většina z nich má stejný problém

Přesné útoky na důležitou vojenskou a logistickou infrastrukturu mohou být neobyčejně účinné. Vyžaduje to ale informace o cíli a zbraně, které ho dokáží zasáhnout.

i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během války na Ukrajině se v posledních měsících ruské letectvo neodvažuje hluboko nad ukrajinské území, protože utrpělo nemalé ztráty. Přesto jsou cíle hluboko v ukrajinském vnitrozemí stále zasahovány. Rusko k tomu využívá především řízené střely, které má ve výzbroji. Odpaluje je hlavně ze strategických bombardérů a z plavidel. I když se mnohokrát netrefily a zabily hodně civilistů (ať už záměrně, nebo kvůli vysoké nepřesnosti), faktem zůstává, že tyto zbraně jsou nebezpečné. Následujícími střelami Rusko disponuje.

P-700 Granit

Řízená střela, která je ve výzbroji ruského námořnictva. Není určena na ničení pozemních cílů, ale jde o protilodní raketu. Je 10 metrů dlouhá a kolem sedmi tun těžká. Pohybuje se nadzvukovou rychlostí až Mach 2,5 a její dosah je 625 kilometrů. Může nést konvenční hlavici o hmotnosti 750 kilogramů nebo jadernou hlavici o síle až 500 kilotun. Jsou ve výzbroji křižníků třídy Kirov, na letadlové lodi Admirál Kuzněcov – i když odtud mohly být odstraněny – a ponorkách třídy Oscar.

Ch-55 Granat

Původně sovětská podzvuková střela s plochou dráhou letu, která je odpalovaná ze strategických bombardérů. Měla být odpovědí na americké střely Tomahawk. Do výzbroje byla zavedena v roce 1983. Existuje několik variant raket, ta s nejdelším doletem může zasahovat cíle ve vzdálenosti až 3 000 kilometrů. Může nést konvenční hlavici o hmotnosti 410 kilogramů nebo jadernou o síle až 200 kilotun.

P-270 Moskit

Další nadzvuková protilodní řízená střela, ale je menší než P-700, je proto odpalována z menších plavidel nebo ponorek. Mají však existovat i varianty odpalované z letadel a země. Raketa má hmotnost 4,5 tuny a nese 300 kilogramů těžkou hlavici. Lze na ni namontovat i hlavici jadernou. Podle typu dokáže zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 250 kilometrů. Pohybuje se rychlostí Mach 3 ve velmi malých výškách, aby byla těžce zaměřitelná.

iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA

Ch-101

Řízená střela s plochou dráhou letu dlouhého dosahu. Je vlastně nástupcem raket Ch-55, ale je o něco větší. Její hmotnost je 2 400 kilogramů. Dolet má až 5 500 kilometrů, což bombardérům, které střely nosí, umožňuje odpalovat je z bezpečí daleko od obrany nepřítele. Naváděna je systémem GLONASS, elektrooptickým systémem a pomocí kamer. Má bojovou hlavici o hmotnosti 400 kilogramů, nebo může mít dvě menší hlavice a zasáhnout dva cíle. Případně může být osazena hlavicí jadernou.

3M-54 Kalibr

Jedná se o střely odpalované z hladinových plavidel a ponorek proti pozemním nebo námořním cílům. Nejde o jeden typ střely, ale celou rodinu, které se v parametrech velmi liší. Existují podzvukové i nadzvukové verze, které mohou dosahovat rychlosti Mach 3. Liší se i hmotnost a dosah střel. Některé mají dolet jen 50 kilometrů, jiné ale až 2 500 kilometrů a ve vývoji má být střela s dosahem 4 500 kilometrů. Hlavice mívá hmotnost 400 až 500 kilogramů nebo může být jaderná.

Zdroj: LiveScience

Za jak kvalitní považujete na základě zpráv z Ukrajiny ruské řízené střely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejlepší MANPADS jsou polské, mají až o 40 % silnější hlavice než ostatní a sestřelí i moderní ruské letouny
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout