Top 5 nejlepších a nejnebezpečnějších ruských řízených střel. Většina z nich má stejný problém

Přesné útoky na důležitou vojenskou a logistickou infrastrukturu mohou být neobyčejně účinné. Vyžaduje to ale informace o cíli a zbraně, které ho dokáží zasáhnout.

i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během války na Ukrajině se v posledních měsících ruské letectvo neodvažuje hluboko nad ukrajinské území, protože utrpělo nemalé ztráty. Přesto jsou cíle hluboko v ukrajinském vnitrozemí stále zasahovány. Rusko k tomu využívá především řízené střely, které má ve výzbroji. Odpaluje je hlavně ze strategických bombardérů a z plavidel. I když se mnohokrát netrefily a zabily hodně civilistů (ať už záměrně, nebo kvůli vysoké nepřesnosti), faktem zůstává, že tyto zbraně jsou nebezpečné. Následujícími střelami Rusko disponuje.

P-700 Granit

Řízená střela, která je ve výzbroji ruského námořnictva. Není určena na ničení pozemních cílů, ale jde o protilodní raketu. Je 10 metrů dlouhá a kolem sedmi tun těžká. Pohybuje se nadzvukovou rychlostí až Mach 2,5 a její dosah je 625 kilometrů. Může nést konvenční hlavici o hmotnosti 750 kilogramů nebo jadernou hlavici o síle až 500 kilotun. Jsou ve výzbroji křižníků třídy Kirov, na letadlové lodi Admirál Kuzněcov – i když odtud mohly být odstraněny – a ponorkách třídy Oscar.

Ch-55 Granat

Původně sovětská podzvuková střela s plochou dráhou letu, která je odpalovaná ze strategických bombardérů. Měla být odpovědí na americké střely Tomahawk. Do výzbroje byla zavedena v roce 1983. Existuje několik variant raket, ta s nejdelším doletem může zasahovat cíle ve vzdálenosti až 3 000 kilometrů. Může nést konvenční hlavici o hmotnosti 410 kilogramů nebo jadernou o síle až 200 kilotun.

P-270 Moskit

Další nadzvuková protilodní řízená střela, ale je menší než P-700, je proto odpalována z menších plavidel nebo ponorek. Mají však existovat i varianty odpalované z letadel a země. Raketa má hmotnost 4,5 tuny a nese 300 kilogramů těžkou hlavici. Lze na ni namontovat i hlavici jadernou. Podle typu dokáže zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 250 kilometrů. Pohybuje se rychlostí Mach 3 ve velmi malých výškách, aby byla těžce zaměřitelná.

iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA

Ch-101

Řízená střela s plochou dráhou letu dlouhého dosahu. Je vlastně nástupcem raket Ch-55, ale je o něco větší. Její hmotnost je 2 400 kilogramů. Dolet má až 5 500 kilometrů, což bombardérům, které střely nosí, umožňuje odpalovat je z bezpečí daleko od obrany nepřítele. Naváděna je systémem GLONASS, elektrooptickým systémem a pomocí kamer. Má bojovou hlavici o hmotnosti 400 kilogramů, nebo může mít dvě menší hlavice a zasáhnout dva cíle. Případně může být osazena hlavicí jadernou.

3M-54 Kalibr

Jedná se o střely odpalované z hladinových plavidel a ponorek proti pozemním nebo námořním cílům. Nejde o jeden typ střely, ale celou rodinu, které se v parametrech velmi liší. Existují podzvukové i nadzvukové verze, které mohou dosahovat rychlosti Mach 3. Liší se i hmotnost a dosah střel. Některé mají dolet jen 50 kilometrů, jiné ale až 2 500 kilometrů a ve vývoji má být střela s dosahem 4 500 kilometrů. Hlavice mívá hmotnost 400 až 500 kilogramů nebo může být jaderná.

Zdroj: LiveScience

Za jak kvalitní považujete na základě zpráv z Ukrajiny ruské řízené střely?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články