Proč Rusko vypálilo na Kyjev jadernou bombu Ch-55, ovšem s odstraněnou hlavicí

Strategické bombardéry jsou zranitelné protivzdušnou obranou. Řešením je na nich použít řízené střely, které mohou odpálit z bezpečné vzdálenosti.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Public Domain
                   

Během studené války vyvíjely USA i SSSR střely, které by se daly odpálit ze strategických bombardérů a které by nesly jaderné hlavice. Bylo to řešení problému stále účinnější protivzdušné obrany, která mohla znamenat konec strategického bombardování. V 80. letech Sověti přišli se střelou Ch-55. Ve výzbroji zůstala i Rusku. To nyní jednu takovou střelu, ovšem bez jaderné hlavice, odpálilo na Ukrajinu.

Bombardéry unesou velký náklad střel

Sovětské letectvo zadalo požadavek na vývoj řízené střely, která by dokázala přesně k cíli dopravit jadernou hlavici, v druhé polovině 70. let. V roce 1983 pak do služby vstoupila Ch-55. Byla určena pro strategické bombardéry Tu-160 a Tu-95, případně Tu-142M, který je námořní odvozeninou tohoto stroje. Byla testována i na dalším typu sovětského stroje, kterým je Tu-22M. Třeba Tu-95 je schopen nést až 16 těchto střel.

Střela je přes 6 metrů dlouhá a její hmotnost přesahuje 1 600 kilogramů. Její dolet je až 2 500 kilometrů a rychlost až Mach 0,75. Létá v nízkých výškách, aby byla obtížněji zjistitelná a sestřelitelná, ačkoli například obrana na Ukrajině umí obdobné typy střel sestřelovat s vysokou úspěšností. K cíli dokáže nést hlavici o síle až 200 kilotun. V pozdějších letech byly vyvinuty střely s konvenčními hlavicemi, které jsou označované jako Ch-555, s hlavicí o hmotnosti kolem 400 kilogramů.

Vylepšené varianty mají delší dolet

Střely mají inerciální navádění spolu s radarem. Jsou tedy relativně přesné, někdy se uvádí, že jejich přesnost je kolem 30 metrů. Existuje vylepšená varianta střel Ch-101 s konvenční hlavicí a Ch-102 s jadernou, které mají udávaný dolet až 5 500 kilometrů, ale tyto střely jsou o něco větší. Konvenční střely Rusko nasadilo v Sýrii a v současné době je používá k útokům na Ukrajině, hlavně proti energetické infrastruktuře. Bombardéry je odpalují z bezpečí ruského vzdušného prostoru.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA

V listopadu ale Ukrajina zjistila, že kromě konvenčních střel ruské bombardéry odpálily minimálně jednu Ch-55 určenou pro jaderné hlavice, i když ta zde nebyla nainstalována. Otázkou je, proč to ruské letectvo udělalo. Nejčastěji se mluví o tom, že to je výhrůžka, která říká: Můžeme to udělat. Druhou možností je, že Rusku docházejí konvenční Ch-55 a 101. Tím, že ve stejný okamžik odpálí i prázdnou Ch-55, může zahltit ukrajinskou obranu, jejíž schopnosti se zlepšují, a jiné střely tak mohou snadněji proniknout.

Proč podle vás Rusko použilo jadernou střelu bez hlavice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejlepší MANPADS jsou polské, mají až o 40 % silnější hlavice než ostatní a sestřelí i moderní ruské letouny
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout