Proč Rusko vypálilo na Kyjev jadernou bombu Ch-55, ovšem s odstraněnou hlavicí

Strategické bombardéry jsou zranitelné protivzdušnou obranou. Řešením je na nich použít řízené střely, které mohou odpálit z bezpečné vzdálenosti.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Public Domain
                   

Během studené války vyvíjely USA i SSSR střely, které by se daly odpálit ze strategických bombardérů a které by nesly jaderné hlavice. Bylo to řešení problému stále účinnější protivzdušné obrany, která mohla znamenat konec strategického bombardování. V 80. letech Sověti přišli se střelou Ch-55. Ve výzbroji zůstala i Rusku. To nyní jednu takovou střelu, ovšem bez jaderné hlavice, odpálilo na Ukrajinu.

Bombardéry unesou velký náklad střel

Sovětské letectvo zadalo požadavek na vývoj řízené střely, která by dokázala přesně k cíli dopravit jadernou hlavici, v druhé polovině 70. let. V roce 1983 pak do služby vstoupila Ch-55. Byla určena pro strategické bombardéry Tu-160 a Tu-95, případně Tu-142M, který je námořní odvozeninou tohoto stroje. Byla testována i na dalším typu sovětského stroje, kterým je Tu-22M. Třeba Tu-95 je schopen nést až 16 těchto střel.

Střela je přes 6 metrů dlouhá a její hmotnost přesahuje 1 600 kilogramů. Její dolet je až 2 500 kilometrů a rychlost až Mach 0,75. Létá v nízkých výškách, aby byla obtížněji zjistitelná a sestřelitelná, ačkoli například obrana na Ukrajině umí obdobné typy střel sestřelovat s vysokou úspěšností. K cíli dokáže nést hlavici o síle až 200 kilotun. V pozdějších letech byly vyvinuty střely s konvenčními hlavicemi, které jsou označované jako Ch-555, s hlavicí o hmotnosti kolem 400 kilogramů.

Vylepšené varianty mají delší dolet

Střely mají inerciální navádění spolu s radarem. Jsou tedy relativně přesné, někdy se uvádí, že jejich přesnost je kolem 30 metrů. Existuje vylepšená varianta střel Ch-101 s konvenční hlavicí a Ch-102 s jadernou, které mají udávaný dolet až 5 500 kilometrů, ale tyto střely jsou o něco větší. Konvenční střely Rusko nasadilo v Sýrii a v současné době je používá k útokům na Ukrajině, hlavně proti energetické infrastruktuře. Bombardéry je odpalují z bezpečí ruského vzdušného prostoru.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA

V listopadu ale Ukrajina zjistila, že kromě konvenčních střel ruské bombardéry odpálily minimálně jednu Ch-55 určenou pro jaderné hlavice, i když ta zde nebyla nainstalována. Otázkou je, proč to ruské letectvo udělalo. Nejčastěji se mluví o tom, že to je výhrůžka, která říká: Můžeme to udělat. Druhou možností je, že Rusku docházejí konvenční Ch-55 a 101. Tím, že ve stejný okamžik odpálí i prázdnou Ch-55, může zahltit ukrajinskou obranu, jejíž schopnosti se zlepšují, a jiné střely tak mohou snadněji proniknout.

Proč podle vás Rusko použilo jadernou střelu bez hlavice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články