Ztracená ruská ponorka procházela testováním. Má jaderná torpéda způsobující tsunami, soupeře má především strašit

Rusko označilo za jednu ze svých superzbraní speciální torpédo s jaderným pohonem a neomezeným dosahem. Již by mělo být funkční.

i Zdroj fotografie: Alex Omen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z ruských superzbraní kromě hypersonických střel nebo nových mezikontinentálních balistických raket má být speciální torpédo s jadernou hlavicí a pohonem nazývané Poseidon. Jde vlastně o nový druh zbraně sloužící jako prostředek jaderného odstrašení. Její přesné specifikace jsou tajné, dá se vycházet jen z informací z ruských médií, případně nejasných fotografií. Podle nich byla zbraň během posledních měsíců roku 2022 otestovaná.

Rusko se torpédem snaží zastrašovat

Kdy přesně začali ruští konstruktéři na podobné zbrani pracovat, není jasné, ale první zmínky o její existenci pocházejí z roku 2015. List papíru s informacemi o zbrani se měl náhodně objevit v ruské televizi během projevu Vladimira Putina, což byl podle všeho vypočítaný kalkul s cílem na její existenci upozornit. Jedná se totiž o zbraň narušující klasickou jadernou triádu a jejím úkolem je zastrašovat soupeře, protože proti ní dnes nejspíše neexistuje protizbraň. Jedná se jednoznačně o zbraň hromadného ničení a může napáchat obrovské škody.

Poseidon je největší torpédo na světě, možná by se dal i označit za robotickou miniponorku či dron. Odhaduje se, že jeho délka je kolem 24 metrů a šířka asi 2 metry. Pohon by mu měl zajišťovat speciální plynem chlazený jaderný reaktor, což znamená, že má teoreticky neomezený dosah. Odhaduje se, že je schopný se ponořit do hloubky až 1 kilometr a dosahovat rychlosti až 100 uzlů. V podstatě by to znamenalo, že ho je možné odpálit kdekoli na světě a nakonec se dostane k cíli.

Poseidon by měl disponovat jadernou hlavicí o síle až 2 megatuny, jde tedy o nový typ jaderné bomby. Teoreticky by tedy mohl zničit třeba město na pobřeží, ale zbraň by měla svým výbuchem hlavně vyvolat obří vlnu tsunami, která by poté zničila rozsáhlé pobřežní oblasti. Samozřejmě ničivý by byl třeba i v případě, když by explodoval v blízkosti svazu letadlové lodě.

Poseidon odpaluje upravená ponorka

Rusko má speciální ponorku s názvem Belgorod zkonstruovanou tak, aby byla nosičem torpéd Poseidon. Jedná se o upravené plavidlo třídy Oskar II původně vyzbrojené řízenými střelami. Ovšem jejich odpalovače byly dle všeho odstraněny. Ponorka by tak naopak měla být schopna nést až 6 Poseidonů. Má jaderný pohon, její dosah je tak limitován jen zásobami potravin pro 110 členů posádky, což jsou 3 až 4 měsíce.

Belgorod vstoupil do služby v létě 2022 a na podzim se údajně měl ztratit z radarů NATO, i když to samozřejmě neznamená, že například americké námořnictvo neví, kde se nacházel. Běžně totiž ruské ponorky sleduje, a to i tajně. Právě na této plavbě údajně Poseidon otestoval. Ovšem jedná se jen o informace převzaté z ruských médií, lze tedy jen spekulovat, co je pravda a co například jen šíření možné propagandy.

Jak nebezpečné může být jaderné torpédo Poseidon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články