Nová ruská klouzavá puma je nesmírně efektivní proti bunkrům. Letadlům umožňuje se držet mimo dosah protiletadlové obrany

Účinné pumy Rusko nasadilo u Avdijivky. Mohou zničit opevněné pozice uvnitř velkých domů, používat ke klasickému bombardování se ale příliš nedají.

i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přesně naváděné pumy pro letadla jsou nesmírně účinnou zbraní, protože pilotům umožňují relativně snadno se trefit do cílů, aniž by se museli složitě přibližovat a mířit. Některé z nich jsou i klouzavé, což znamená, že díky svému tvaru mohou jakoby plachtit vzduchem a zasahovat cíle i kilometry vzdálené od místa shozu. Zprávy z ukrajinské fronty naznačují, že ruské letectvo začalo používat ve větším počtu tento druh zbraně známý pod označením UPAB-1500B.

Bomby u Avdijivky ničí bunkry

Přesně naváděné pumy ruské letectvo opakovaně použilo u silně opevněné Avdijivky, na niž se invazní síly již měsíce snaží neúspěšně útočit. Svojí konstrukcí jim pumy mohou úkol usnadnit, protože díky své přesnosti a ničivé síle mohou zničit i silně opevněné pozice uvnitř domů nebo betonové bunkry. Některé takové cíle se jim podle všeho opravdu podařilo zlikvidovat. Některé zprávy naznačují, že pumy byly použity i na začátku války na Ukrajině na jaře roku 2022.

Pumy UPAB-1500B jsou poměrně novou zbraní, poprvé byly představeny v roce 2019. Jedná se o těžkou leteckou bombu o hmotnosti 1 500 kilogramů, její bojová hlavice má mít hmotnost 1 010 kilogramů, což již samo o sobě zajišťuje velkou ničivou sílu. Puma může explodovat při zásahu cíle, ale lze na ní nastavit i zpoždění. Toho lze využít při ničení bunkrů a budov, kdy nejprve díky své hmotnosti pronikne dovnitř a teprve poté exploduje, což je nesmírně účinné.

Nosičem bomb mohou být různá letadla

Bomby mohou nést různé typy sovětských nebo ruských letounů, používají se například na bojových letounech Suchoj Su-35 Flanker-E nebo bombardérech Suchoj Su-24 Fencer. Letouny s pumou musí vystoupat do výšky zhruba 14 kilometrů, odkud ji shazují. Je přibližně 5 metrů dlouhá a má po stranách 4 křídla a pak menší na ocase. To jí umožňuje po shození klouzat, a to až do vzdálenosti 50 kilometrů od místa vypuštění. Nosič se tak dokáže držet stranou od řady typů protivzdušné obrany a při bombardování zůstat v relativním bezpečí.

Puma je naváděna za pomoci systému GLONASS, po odhození se již pilot o její zaměření nijak nestará. Není známo, jaké přesnosti dosahuje, ale podle dostupných zpráv je zbraň přesná. Nevýhodou navádění je skutečnost, že se dá využít jen proti stacionárním cílům. UPAB-1500B se také nehodí k běžnému bombardování, protože tento typ munice je většinou velmi nákladný, bylo by to plýtvání cennými zdroji. Dá se navíc předpokládat, že ve výzbroji letectva těchto pum bude jen velmi omezené množství.

Kolik pum UPAB-1500B může mít Rusko na skladech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články