Nemáte doma po babičce podobnou vázu? Pokud má vespod speciální technické označení, má hodnotu statisíců

Každý, kdo má doma vázu s podobným znakem, může získat statisíce korun. Kdysi ji měla doma spousta lidí, dnes má pro sběratele obří hodnotu. Zkuste prohledat půdu po babičce.

vázu i Zdroj fotografie: Bindyeyes / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnohdy ani netušíme, jaké poklady skrývá babiččina půda. Když si však dáte tu práci a zkusíte jednotlivé kousky starého nábytku, nádobí nebo obrazů nabídnout sběratelům, můžete za ně dostat spoustu peněz. Nemusí se přitom jednat o staletí starý čínský porcelán. Pokud máte doma pravou českou porcelánovou vázu po babičce, můžete za ní získat i statisíce korun.

Statisíce za ručně malovanou vázu

Stejně jako u všech sběratelských předmětů i zde platí, že čím starší a vzácnější, tím cennější daný kousek je. Hodně vzácné a cenné jsou například dřevěné nebo mosazné mlýnky na kávu, které pamatují ještě první republiku. Nejčastěji se však na půdách nachází různé porcelánové starožitné nádobí, které může mít samo o sobě překvapivou hodnotu. Při příštím úklidu si zkuste u starožitníka nebo u různých sběratelů na internetových fórech nechat nacenit ručně malovanou vázu po babičce. Pokud má z vnější strany dna vyraženou značku, může se jednat o opravdu vzácný kousek za statisíce korun.

toto nádobí
iZdroj fotografie: Daderot / Creative Commons / CC BY-SA
Sady porcelánového nádobí mohou mít vysokou hodnotu.

Poctivý český porcelán

Vyrytá značka na spodní straně nádobí je u českého porcelánu značkou kvality a určuje cenu kusu. Značka označuje porcelánku, ve které bylo toto nádobí vyrobeno, rok výroby i druh porcelánu, který byl k výrobě použit. Všechny tyto detaily mohou významně ovlivnit finální cenu porcelánového nádobí. Dále se samozřejmě hodnotí celkový stav.

Různé prasklinky, uražená ouška hrnečků nebo okraje talířů můžou srážet cenu dolů. Zároveň je důležité, zda je daný kousek součástí nějaké sady a zda je tato sada kompletní. Nejčastěji se s tím setkáme u čajových šálků, které byly vždy vyráběny v konkrétním množství. V případě kompletních sad cenného porcelánu se může opravdu jednat o hotový poklad. I nekompletní starožitné nádobí nebo jednu porcelánovou vázu můžete prodat za poměrně slušné peníze.

Místo zubní pasty drcený porcelán a do podpaží citron. Jak se lidé udržovali v čistotě, když neexistovaly hygienické prostředky?

Nic z toho nevyhazujte

Kromě porcelánu může půda vaší babičky skrývat i další poklady. Pozornost byste měli věnovat především obrazům. I na první pohled obyčejná malba krajinky může mít velmi vysokou hodnotu. Mnohdy však může být cennější bohatě zdobený rám, do kterého je obraz zasazen. Hodně vzácné jsou také staré šperky nebo výtisky starých časopisů, jak uvádí web Aazdraví.cz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články