Hrozí opravdu Černobyl novým výbuchem? Jaderná katastrofa, která neměla obdoby, za sebou zanechává známky nové štěpné reakce

Poslední dobou koluje médii informace o tom, že v Černobylu zase hrozí výbuch. Skutečnost je ovšem explozivní jen novinářsky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letos uplyne již 35 let od havárie reaktoru a jsou to 4 roky od chvíle nasunutí nového sarkofágu. Vynikající seriál HBO s názvem Černobyl vzbudil nový turistický zájem o oblast, že se může stát nejen pro místní snadným zdrojem příjmů. To by také znamenalo revitalizaci a rozvoj tohoto regionu, kde se do provozu dostává také průmysl v okolí elektrárny. Jenže tyto skutečnosti nejsou pro novináře dostatečně hrozivé, takže si média prostou obnovu trochu upravila.

Sloní noha a teplo z koria

Jádro zničeného reaktoru Černobylu je z většiny prozkoumané a vydalo také ztuhlé korium. To je směsí roztavených materiálů včetně paliva a jedním z pozůstatků je mohutná hromada zvaná „sloní noha“. Uvnitř této směsi může docházet k dalším štěpným reakcím, protože obsahuje i uran a transurany, které tuto vlastnost mají. A i když může docházet k produkci neutronů, neznamená to, že jde o řetězovou štěpnou reakci, jaká probíhá v reaktoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je to něco jako když ve zbytcích ohniště ještě doutnají žhavé uhlíky. Nic nikde nehoří, jen je potřeba zůstat v pozoru. V Černobylu je stále nezbytný přísný monitoring všech těchto míst, protože tyto směsi stále generují teplo, a je potřeba je chladit – pomocí bóru, gadolinia nebo kadmia. Většinu míst, kde se korium vyskytuje, už pracovníci podchytili a vybudovali monitorovací síť. Současně se také daří pomocí robotů zkoumat obtížně dostupná místa.

Procesy uvnitř bez vnějšího rizika

Monitorovací systém se neustále zlepšuje a zachytává nové lokality. Právě zvýšení toku neutronů v jednom takovém případě způsobilo novinářský poprask. Nejde však o nic náhlého, ale o změny pozorované během minulých čtyř let. Nový sarkofág je hermetický a brání také průsaku dešťové vody. A právě klesající vlhkost by měla objem neutronů snižovat, i když některé látky nahrávají i opačnému scénáři.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celkově je třeba zdůraznit, že všechny tyto události se dějí uvnitř sarkofágu. Postupně by mohlo dojít ke zvýšené produkci a tím i úniku radioaktivních látek. Jenže právě z toho důvodu byl postaven onen sarkofág, aby všechny tyto projevy uchoval bezpečně uvnitř. S postupujícím průzkumem a neustále se zlepšujícím monitoringem máme velmi slušnou šanci, že cokoli se v Černobylu nadále stane, v něm také zůstane.

Zdroj: Osel

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články