Klíčové řidičské dovednosti, které by měl ovládat skutečně každý. Přesto se je v autoškole nenaučíte

Řízení vozidla není jednoduchá záležitost, existuje ale několik dovedností, které se mohou hodit při specifických podmínkách či situacích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stačí se podívat na ranní zprávy a pravděpodobně se doslechnete o několika dopravních nehodách dříve, než dopijete svou kávu. Řízení auta není v určitých situacích nic jednoduchého, proto se ostatně dělají autoškoly a zkoušky. Existuje ovšem soubor několika dovedností spojených s autem, které se může naučit každý. Co víc, tyhle dovednosti z vás udělají řidiče, kterého mají pojišťovny rády a ostatní řidiči ho respektují.

Kontrola při prasklé pneumatice a smyk

Když vám za jízdy najednou praskne kolo, existuje základní postup, kterého byste se měli držet. Jeho jádrem je udržet auto v původním směru jízdy, zatímco budete zpomalovat. Klíčové je zachovat chladnou hlavu a tohoto postupu se držet. Pokud se dostanete do smyku a vidíte kolem sebe jen zábradlí, určitě na něj narazíte. Držte oči na silnici a soustřeďte se na cíl, ne na objekt, ke kterému se blížíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Natočte volant směrem, kam se díváte, a udržte ho tam. Nebojte se, pokud se volant hodně hne – pokud máte oči ve správné pozici, volant bude taky. Klíčové je v tomto okamžiku zrychlit, abyste auto dostali opět pod kontrolu. Jakmile se začnete chytat konkrétního směru, trochu zpomalte. S tím souvisí také dovednost přizpůsobit si perspektivu pohledu. Nekoukejte se jen na auto před vámi, vnímejte celé své okolí. Zaměřením jen na jeden bod vám uniknou možné hrozby.

Řízení v dešti nebo na sněhu

Lehký déšť se obvykle postará o maximální uhlazenost vozovky kvůli oleji z dalších aut. Silnější déšť tohle spláchne, zároveň však kola nemají kvůli vodě tak dobrý kontakt s podložím. Důležité je vyhnout se kalužím, které jsou hlubší než ty v okolí. Vodítkem vám může být to, jak moc stříká voda od pneumatik aut jedoucích před vámi. Pokud se hlubokým loužím vyhnout nelze, při jejich přejezdu alespoň zpomalte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se týče řízení ve sněhu, ze všeho nejdřív se ujistěte, že máte vhodné pneumatiky. Celoroční budou fungovat na lehčím sněhu, pokud je ho víc, je vhodné použít zimní pneumatiky. Zbytek je opravdu věc selského rozumu. Jezděte opatrně, nechte ostatním autům dostatek místa a nepřeceňujte svoje síly. Pokud se snažíte zatočit a nic se neděje, jedete na okolní podmínky moc rychle. Narovnejte volant a trochu přibrzděte, až budete moci pohodlně zatočit. Šťastnou cestu.

Zdroj: Thrillist

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články