Jak zdvojnásobit množství prostředku na mytí nádobí, aniž by ztratil své schopnosti? Vychytávka vyjde sotva na 5 Kč

Jednoduchým trikem naředíte prostředek na mytí nádobí tak, aby neztratil svou hustotu. Zároveň tak dozajista ušetříte, protože potřebné přísady máte ve své kuchyni.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někdo si doma ředí saponát vodou. Nevyhnutelně jsou však touto metodou ovlivněny klíčové vlastnosti produktu, takže je ho ve výsledku potřeba víc a rozdíl se tak většinou stírá. Existuje však jedna domácí přísada, kterou je možné docílit perfektního výsledku se současným vylepšením kvality produktu. Dostanete navíc prostředek, který bude hustší, nikoli řidší, a také bude méně škodlivý pro organismus. Přísada, kterou k tomu potřebujete, je většinou v každé kuchyni nebo obchodě.

Jak vylepšit koupený saponát

Tím téměř magickým práškem je obyčejná jedlá soda. V domácnosti obecně nachází četné využití, v tomto případě je ale zádrhel v přesném postupu ředění. Kýženým efektem je totiž hustota prostředku, citelné ušetření financí a také nižší koncentrace nežádoucích látek. K vytvoření nového saponátu budete potřebovat láhev saponátu (nalijte přesně polovinu), jedlou sodu, vařící vodu a nádobu na míchání potřebných přísad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do připravené nádoby nalijte vařící vodu, a to v objemu odpovídajícím polovině láhve zvoleného saponátu. Pak přidejte 3–4 lžíce jedlé sody a vše dobře promíchejte. Tento roztok nalijte do láhve se saponátem, pevně ji uzavřete a důkladně protřepejte. Po otevření si nejspíš ihned všimnete, jak je najednou tekutina hustá. Jakmile dosáhnete homogenní konzistence přípravku, můžete ho ihned vyzkoušet v praxi. Kromě lepšího čisticího účinku použijete tekutiny zřejmě mnohem méně.

Čistě domácí výroba saponátu

Můžete jít ještě o krok dál a připravit si vlastní saponát tzv. from scratch, tedy od základů. Připravte si 50 gramů přírodního mýdla bez parfemace, klidně jádrové či olivové. Dále 500 ml horké vody a lžičku sody na praní. Mýdlo jemně nastrouhejte a pomalu přisypávejte do horké vody. Průběžným mícháním ho nechte postupně rozpustit. Jakmile zmizí všechny pevné části, pokračujte v míchání a přidávejte prací sodu.

Při správném postupu získá směs všech tří složek konzistenci gelu. Důležité je dodržet hlavně objem surovin, teplotu a dávkování, jinak se mýdlo v roztoku srazí. Jakmile je směs hotová, nechte ji vychladnout a pak naplňte dávkovací lahvičku. Pro lepší pěnivost lze přidat trochu kokoglukosidu nebo přilít malé množství roztoku z mydlice lékařské. Několik kapek esenciálního oleje zase dodá příjemnou a trvající vůni.

Máte vlastní recept na domácí čištění? Podělíte se o něj?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
Události247.cz
Události247.cz
Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků
adbz.cz
adbz.cz
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha