Vyrobit fungující světelný meč je sen mnoha technických nadšenců. Jaké jsou varianty jeho realizace?

Vědci se zabývají otázkou, jak a z čeho vlastně vyrobit světelný meč. Mohly by se tak naplnit sny nejednoho fanouška Hvězdných válek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nicméně když budeme vycházet z jejich funkce, může se dost dobře jednat o nejméně praktický způsob, jak se utkat se Sithem. V tom nejhorším případě totiž fungují zcela v rozporu s některými naprosto základními fyzikálními zákony. To ale neznamená, že se jim nemůžeme v realitě aspoň přiblížit. Podle desítek let příběhů, filmů a fanouškovské tradice je sekající část světelného meče nejspíš tvořena plasmou.

Plasma ve tvaru čepele

Plasma je energetický plyn sestávající z nabitých částic a používá se jako řezačka v průmyslu, hlavně při zpracování elektricky vodivého materiálu. Ionizovaný proud plynu je foukán přes stlačený vzduch a vytváří okruh s materiálem, který má přeříznout. Dochází tak k obrovskému zahřátí a materiál roztaje. Teplo může být poměrně extrémní a dosahuje až 20 000 stupňů Celsia. Tedy víc než dost na rozsekání několika bezpečnostních droidů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže pokud budete chtít useknout ruku hladového wampy nebo jen osekat větve ze stromu, začínají poměrně značné potíže. Navzdory tomu se ovšem plasma dá využít i v neprůmyslových oblastech. Nízkoteplotní čepele tvořené ionizovanými částicemi mohou likvidovat mikroby a teoreticky se dají použít i na vypalování malých kousků masa. V roce 2020 vyrobili v Hacksmith Industries „čepel“ o teplotě přes 4 000 stupňů Celsia.

Světelný pramen uvnitř dílny

Použili ji na porcování několika materiálů, jen o něco pomaleji než mistr Jedi. Největším problémem je ale zdroj plynu. Pokud mají materiál skutečně zahřát, musí částice odněkud přicházet. Tento prototyp byl tudíž připojen na obrovskou nádrž, a i tak proud plasmy vydržel jen krátce. Jde o problém, který byl vyřešen jen částečně. Obvyklým zdrojem je stlačený xenon, což vyžaduje obrovské nádrže. Rodící se nové technologie jsou jen ve hvězdách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A co kdyby byl světelný meč opravdu ze světla? Světlo je vlnění v elektromagnetickém poli složené z fotonů. Fotony patří mezi částice zvané bosony s několika unikátními vlastnostmi. Řečeno jednoduše, je jedno, kolik jich je v nějakém prostoru, vždycky je místo pro další. Vhodné vyrovnání jediné barvy, jejíž fotony by se odrážely ve správně tvarované komoře, by znamenalo obrovské množství energie. Jde o světelné zesílení neboli laser.

Základní fyzikální překážky

Částice s částečnou rotací, jako poloviční, jsou komplikace. V principu se totiž více částic ve stejném kvantovém stavu nemůže překrývat. Například elektrony obklopují jádro atomu a strkají se takovým způsobem, který jim dovoluje základní chemie. Bez těchto základních principů by byl celý vesmír hmotný asi jako přízrak. Elektrony si svoje místo udržují výměnou elektrických nábojů, čímž stejně nabité částice drží v uctivé vzdálenosti.

Fotony si žádné síly nemění, což se ještě přidává ke skutečnosti, že jsou celkem netečné k existenci dalších světelných vlnových délek. Existují vzácné okolnosti, kdy se fotony mohou náhodně střetávat. Pokusy s vysoce výkonnými lasery nám sdělují kusé informace o chování radiace v počátcích vesmíru. Jenže dokud se o chování světla nedovíme něco skutečně přelomového, i světelné meče zůstanou jen v našich představách.

Jaký je váš vztah k této zbrani, potažmo Hvězdným válkám?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články