Objednali jste si přes internet jednu z těchto věcí? Nikdy vám nepřijde, nenávratně jste přišli o své peníze

Policie odhalila totožnost internetového podvodníka. Mezi kyberzločinci se vyskytoval i mladík z Plzně, kterému nebylo ani 18 let. Jakého trestného činu se dopustil?

Petra zmizela i Zdroj fotografie: Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jen zřídka se Policii České republiky podaří zjistit skutečná identita internetových podvodníků. Kyberzločinci většinou fungují pod několika navzájem neprovázanými falešnými účty, což jejich vysledování značně znesnadňuje. Nedávno však odhalili totožnost podvodníka, který měl během jednoho roku okrást okolo 30 lidí. Nebylo mu ani 18 let.

Mladí kyberzločinci

Mládí podvodníka údajně překvapilo i samotné vyšetřovatele. Mladík z Plzně nabízel na sociálních sítích různé druhy zboží. Většinou k tomu využíval několik falešných účtů. Od zájemců si nechal zaplatit zálohu nebo celou částku předem. Jakmile peníze obdržel, přestal se zájemci komunikovat a objednané zboží nikdy nezaslal. Jedná se mezi kyberzločinci o celkem běžnou taktiku, před kterou jsme vás už v minulosti varovali. V době, kdy tyto podvody praktikoval, bylo mladíkovi pouhých 17 let.

notebook
iZdroj fotografie: Nicolas Rück (WMDE) / Creative Commons / CC BY-SA
Mladík lidi nejen okrádal, ale dělal si z nich i legraci

Balíček plný letáků

Někteří svědci z řad podvedených obětí vypověděli, že jim balíček od mladého podvodníka přece jen dorazil. Nenašli v něm však objednané značkové zboží, ale jen hromadu reklamních letáků nebo láhev levného sirupu. Pravděpodobně se jednalo o povedený vtípek, kterým chtěl mladík dokázat svou genialitu. Většina obětí však neobdržela vůbec žádný balíček. Celkově si měl mladík těmito podvody vydělat okolo 112 tisíc korun.

Trestní stíhání

Mladík se ke všem 31 případům podvodů přiznal a nyní ho čeká trestní stíhání. Ačkoliv je mladíkovi dnes už 18 let, v době, kdy k podvodům došlo, byl stále nezletilý. Otázkou tedy zůstává, jak přísnému trestu může čelit. Kyberzločinci za podobné případy dostávají trest odnětí svobody na několik let. Zda podobný osud čeká i mladíka z Plzně policie nijak nekomentovala.

Peníze v kapse

30 000 Kč poplatek za nakupování na internetu? Tvrdá realita, všichni Češi by se měli připravit

Stále se však jedná o výjimečný případ, kdy policisté zjistí skutečnou totožnost internetového podvodníka. Na internetových bazarech se jich stále skrývá příliš mnoho pod různými falešnými účty, které policie nedokáže vystopovat. Buďte tedy při nákupech na internetových bazarech obezřetní a vyhýbejte se příliš výhodným nabídkám od neověřených uživatelů. Pokud se nešťastnou náhodou stanete obětí podobného podvodu, vždycky tuto skutečnost hlaste policii. Zvýšíte tím šanci na dopadení daného podvodníka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články