Letitý pilot prozradil, jak přežít havárii letadla. Letušky vám neříkají vše, s tímto návodem máte co největší šanci na přežití

V letadle člověk obvykle získá dojem, že je velmi dobře obeznámen se všemi bezpečnostními zásadami. Některým věcem je však třeba věnovat zvýšenou pozornost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože na začátku letu předvádějí stevardi či letušky použití záchranných vest, v krizi člověku mozek tak nějak vypne. Dokonce i když pasažéři věnují úvodní demonstraci skutečně pozornost, nikdo v zásadě s reálným nebezpečím nepočítá. Paměť má pak sklony takové informace zapudit, jakmile se objeví něco zajímavějšího. Kromě ovládání vesty je ale ještě několik pravidel, která jsou při problémech během letu důležitá.

Rady od nejpovolanějšího

Létání už není dávno tak okouzlující jako kdysi a let bereme prostě jako další možnost přepravy. Proto je velmi lákavé si číst knihu a ani se nepodívat, kde jsou vlastně záchranné vesty nebo nouzový východ. Prvním krokem je sundání všech šál, kravat, brýlí, jednoduše všech součástí vašeho oblečení, které by mohly zkomplikovat rychlou evakuaci. Taky se zbavte jakýchkoli ostrých předmětů, které na sobě můžete mít.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud možno si do letadla vůbec neberte podpatky. Povolte si pásek a vyndejte ostré věci i z kapes. Pak zmapujte prostor, ať skutečně víte, kde co je. To zahrnuje spočítání sedaček mezi vámi a východem, abyste ho našli i při špatné viditelnosti. V případě krize neopouštějte místo, dokud to nepřikáže personál. Pokud se v letadle objeví kouř, může vám pomoci kousek mokré látky a držení se u země. Hlavně pak nevytahujte z kapsy telefon a nenatáčejte.

Vteřiny s rizikem smrti

V případě skutečné havárie je klíčová spolupráce všech. I jeden panikařící pasažér může způsobit více škody než letadlo na vodě. Poslouchejte posádku a dávejte pozor. Záchrannou vestu vždy nafukujte až mimo letadlo, rozhodně ne uvnitř, a už vůbec ne přímo na svém sedadle. Pokud k tomu dojde při zatopení letadla, nejspíš se stanete velkou přítěží pro kohokoli v okolí. Budete si totiž vlastní vestu muset sundat a někoho se přidržet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile jste venku, dostaňte se co nejdál od kouře, ohně a dalších nebezpečí. Nelehejte si přitom ale do vysoké trávy, protože se může vznítit. Na druhé straně také zcela neopouštějte prostor, posádka vás bude ještě potřebovat. Vždycky mějte na paměti, že letecké katastrofy jsou málokdy očekávané, a je tedy velmi nepravděpodobné, že by kdokoli dostal varování předem. Pokud přežijete, opět se řiďte pokyny posádky. Aspoň v případě, že měla stejné štěstí jako vy.

Zdroj: BussinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články