Ukrajina získá moderní radary TRML-4D. Dá jim tím obrovskou výhodu, ale musí se s ním naučit zacházet

Radary začaly hrát významnou úlohu při obraně vzdušného prostoru během druhé světové války. Znát polohu protivníka a umět ho zaměřit je klíčová schopnost.

i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní protivzdušná obrana se obecně skládá ze dvou hlavních prvků. Jedním jsou zbraně, které dokáží sestřelit letadla, vrtulníky, drony a řízené střely, případně balistické rakety, které protivník vypaluje. To by ale nebylo možné, pokud by s nimi nebyl spojen radar, který tyto cíle dokáže na dlouhé vzdálenosti přesně identifikovat a zaměřit. Jedním z nejlepších radarů současnosti je německý TRML-4D.

Propojuje se s IRIS-T

Jeho jméno se nyní objevilo hlavně proto, že jeden z nich byl dodán na Ukrajinu a další tři by měly v dohledné době následovat. Jsou klíčové, protože jsou spojeny se systémem protivzdušné obrany IRIS-T, který Německo zemi dodalo na obranu proti ruským raketovým a dronovým útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Další odpalovače by měly spolu s velmi kvalitními radary značně posílit možnosti ukrajinské obrany.

O skutečnosti, že se jedná o opravdu moderní systém, svědčí fakt, že veřejnosti byl TRML-4D poprvé představen v roce 2018 a první byl dodán o dva roky později. Zkratka TRML pochází z německého Telefunken Radar Mobil Luftraumüberwachung. Tedy Telefunken – mobilní radar pro sledování vzdušného prostoru. Vyvinula ho společnost Telefunken, ale vyrábí firma Hensoldt. Ta dokončila speciální výrobní linku a slibuje dodání radaru ve velmi krátkých intervalech.

Díky technologii jde špatně zaměřit

Radarů TLMR existuje více druhů, ale nejnovější 4D je mnohem lepší, než předchozí. Jedná se totiž o radar typu AESA, což v překladu znamená aktivní elektronicky snímané pole. Paprsek radarových vln lze na něm elektronicky směrovat kamkoli, aniž by se jeho anténa musela otáčet. Radar může měnit frekvence a nepoužívá silný signál. Tím umožňuje zachytit různé druhy cílů včetně těch obtížně detekovatelných. Sám je na rozdíl od starších typů radarů velmi obtížně zaměřitelný.

TRML-4D podle dostupných údajů umí zachycovat cíle do vzdálenosti až 250 kilometrů a najednou může sledovat až 1 500 cílů. To může být výhodné v okamžiku odpalu více ruských střel a dronů, což je taktika, jak zahltit protivzdušnou obranu. Radar je navíc velmi mobilní a může měnit pozici, což umožňuje velkou flexibilitu a znesnadňuje jeho zničení. Dá se totiž umístit na každý nákladní automobil, který je schopen převážet klasický 20stopý kontejner.

Co Ukrajina ještě potřebuje k ochraně svého nebe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články