Policejní RoboCop si musel poradit se svým prvním zločinem. Upřímně, nedopadlo to zrovna slavně

Představte si svět, ve kterém se po ulicích prohánějí policejní roboti a bojují se zločinem. To může vypadat jako noční můra policejního státu nebo díl filmového RoboCopa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukazuje se, že policejní roboti jsou na některých místech už dávno nasazeni, a rozhodně to nevypadá jako nastíněná situace. Pokud jde o civilisty, ti jsou jim v zásadě naprosto ukradení. Jestli jste to nepostřehli, tak počátkem letošního roku přidala kalifornská policie v Huntington Park do svého sboru novou posilu. Robot se opravdu jmenuje RoboCop a během jeho uvedení do funkce byli všichni optimističtí, včetně starosty Reyese.

Skutečný přínos, nebo problémy navíc?

Na první pohled to vypadá přece jasně, ne? Robot bude skutečným přínosem, nepotřebuje odpočívat, je pořádně odolný a nezastaví se před ničím, aby svou práci dokončil. Starosta města Rivardo Reyes v prohlášení uvedl, že možnosti tohoto RoboCopa jsou skutečně impozantní. Hlavně jeho schopnost odrazovat zločince pomocí mikrofonu a konat obchůzky na velkých otevřených plochách. Což zní velmi pozitivně.

iZdroj fotografie: Se souhlasem James Felton

A tak začal RoboCop 18. června hlídkovat ve veřejných prostorách a zahájil svůj hon proti zločinu. Jeho první ostrý test přišel v momentě, kdy se na parkovišti u Salt Lake Parku v Los Angeles strhla rvačka. Svědkyně události Cogo Guebera se okamžitě vydala k robotovi s nápisem POLICE, aby získala nějakou pomoc. Když stiskla tlačítko nouzového poplachu na těle robota, očekávala přivolání hlídky. Místo toho jí robot oznámil, že mu má jít z cesty.

Staré způsoby přitom neselhaly

Tiskla tlačítko znova a znova, jenže se nic nedělo. Mezitím jiný svědek zavolal policii „staromódně“ telefonem. RoboCop se vzápětí vrátil ke svému programu a pokračoval „úředním krokem“ v obchůzce. Velmi svědomitě se přitom zastavoval a kladl lidem na srdce, aby udržovali park v čistotě. Přivolaní zdravotníci už v tu dobu odnášeli do sanitky ženu, která během potyčky utrpěla řezná zranění na čele.

iZdroj fotografie: Pxhere

Proč robot s problémem nijak nepomohl? Možná se už stihl vzbouřit proti lidskému druhu a zajímají ho jen robozločiny? Nakonec se ale ukázalo, že robot není žádným způsobem napojený na skutečnou policii. Poplachové tlačítko bylo místo toho napojené na tvůrce robota, společnost Knightscope, která ho policejnímu oddělení pronajala. Bližší průzkum odhalil ještě další skutečnosti, ovšem velmi podobné povahy.

Technický zázrak v offline režimu

Kamery RoboCopa, které jsou schopné nahrávání v 360 stupních a živého přenosu na policejní telefony, nejsou ještě napojeny na policii samotnou. To samé se týká jeho schopnosti skenovat poznávací značky a sledovat v místě svého pobytu použití mobilních telefonů. Podle policejního náčelníka je robot zatím jen ve zkušebním provozu. Plně napojen na policejní dispečink bude dle prohlášení Cosme Lozana až později.

iZdroj fotografie: Pxhere

Takže pokud v současné době spatříte RoboCopa kdekoli projíždět, můžete si být jisti, že vlastně nedělá vůbec nic. Jen si tak klidně korzuje ulicemi Los Angeles a lidem, kteří se bojí zločinců, sděluje, že mu mají jít z cesty. A občas, ale opravdu jen sporadicky, si na Twitteru povídá s Elonem Muskem. Celá tahle technologická legrace přitom stojí celé město každý rok nějakých 60 000 – 70 000 dolarů, tedy asi 1,5 milionu korun. No neberte to.

Jak byste reagovali na policistu robota?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články