Vynalezl tank, ten pak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat

Myšlenka vozidla odolného proti střelám na bojišti je stará, ale podařilo se ji realizovat až v roce 1916. První tanky byly velmi neohrabané a často se porouchaly.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Krátce po začátku bojů první světové války se válečná situace na západní frontě dostala do obrovského patu. Obě strany konfliktu vybudovaly hustou síť zákopů a bunkrů, použily kulomety, ostnatý drát a početné dělostřelectvo. Útok proti takové obraně se doslova utopil v krvi pěšáků. Proto vojenští stratégové a konstruktéři hledali zbraň, s jejíž pomocí by tento pat prolomili. Nakonec se jím stal ozbrojený obrněnec na pásech známý jako tank.

Hlavním problémem byl pohon ocelového kolosu

Myšlenka obrněného vozidla chráněného před palbou, v němž by se vojáci pohybovali po bojišti, nebyla nová, podobný stroj teoreticky navrhl již Leonardo da Vinci, ovšem problém byl s pohonem. Ani vynález spalovacího motoru ještě nic neřešil, protože běžně používaná kola se na bojiště nehodila a těžké obrněné vozy zapadaly do bláta. Řešením se nakonec ukázaly pásy, ale i tak museli inženýři překonat řadu problémů.

Nejlépe se s problémem vypořádali ve Velké Británii, kde na začátku roku 1915 vznikla Landship Committee, jejímž úkolem bylo zajistit vývoj obrněných vozidel. Klíčová se ukázala spolupráce konstruktéra zemědělských strojů Williama Ashbee Trittona a poručíka Waltera Gordona Wilsona, kteří společně během léta 1915 postavili prototyp tanku zvaný Little Willie. Konstrukci dále vyvíjeli, změnili třeba design pásů a další věci. Nakonec se ze všech pokusů zrodil první sériově vyráběný tank Mark I.

iZdroj fotografie: Andrew Skudder / Creative Commons / CC BY-SA

Vývoj nové zbraně probíhal v přísném utajení a tomu i tank vděčí za své jméno. V rámci utajení byly konstrukce označovány za nádrže na vodu – anglicky tank – a označení se nakonec ujalo. Mark I byl 9,91 metru dlouhý stroj o hmotnosti 28 tun. Dokázal se pohybovat rychlostí 6 km/h a měl osádku složenou z 8 vojáků, chránil je pancíř o síle 6 až 12 milimetrů. Tanky byly dvojího typu, u takzvaných samců byla hlavní výzbrojí dvě děla umístěná po stranách, u samic se jednalo o čtveřici kulometů.

První nasazení tanků bylo fiasko

Britové se tanky rozhodli poprvé nasadit na Sommě 15. září 1916, ale nesetkali se s úspěchem. Z 32 nasazených strojů jich jen 9 dojelo k nepřátelským zákopům a zapojilo se do boje. Většina buď zapadla v terénu, nebo se porouchala. Ačkoli tanky budily mezi Němci hrůzu, nedokázaly situaci zvrátit, protože velitelé je nenasazovali správně. Prvního úspěchu dosáhly tanky až v listopadu 1917 v bitvě u Cambrai, kde byly nasazeny v dostatečném množství a efektivně.

Samozřejmě o konstrukci tanků se nepokoušeli jen Britové, ale i další státy, s příchodem britských tanků ještě práce zintenzivnily. Němci vyvinuli neohrabaný A7V, ale postavili jich asi jen 30. Velkého pokroku nakonec dosáhli Francouzi, když přišli s tankem Renault FT. Jeho hlavní zbraň byla umístěna v otočné věži, což je koncepce používaná dodnes.

Jak vynález tanku podle vás ovlivnil válčení?

Zdroj: HistoryHit
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články