Ukrajina oprašuje několik desetiletí starý protiletadlový systém. Před lety sestřelil stealth bojový letoun, bude však účinný i dnes?

Zajistit protiletadlovou obranu rozlehlé země je velmi komplikovaný úkol. Vyžaduje dostatek systémů na pokrytí území, a nejlépe v několika vrstvách.

i Zdroj fotografie: Cloudaoc / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina v posledních týdnech dostává systémy protivzdušné obrany, které jí mají pomoci ubránit se proti masivním útokům ruských řízených střel a sebevražedných dronů původem z Íránu. Její problém je, že má tak rozsáhlé území a potřebuje veliké množství odpalovacích systémů a radarů, aby ho dokázala pokrýt. Podle všeho se rozhodla ze skladů vytáhnout i původně sovětské protiletadlové systémy S-125 Něva.

Více než 60 let staré

Po rozpadu Sovětského svazu měla Ukrajina ve skladech veliký počet těchto systémů. Ale z výzbroje je nakonec vyřadila, protože jsou již velmi staré. Původní S-125 začaly být do výzbroje zařazovány již v roce 1961. Ačkoli bývaly modernizované, požadavkům na moderní systémy již neodpovídaly. Ukrajina navíc měla novější systémy, jakými jsou například S-300, které mají mnohem lepší parametry.

Podle informací ze sociálních sítí ale mělo zbýt ve skladech ukrajinské armády minimálně osm odpalovacích zařízení. Je otázka jakého typu, obrázek odpalovacího zařízení na automobilu totiž na Ukrajině pořízený nebyl, ale autenticky vypadá vyfotografovaná střela s nápisem „Sláva Ukrajině“. Odpalovací zařízení S-125 jsou ve statických odpalovačích se dvěma nebo čtyřmi střelami. Případně na nákladním automobilu se dvěma střelami.

Dosah až 35 kilometrů

Střely jsou naváděné pomocí radaru. Byly zkonstruované tak, aby si uměly poradit s cíli, jako jsou letadla, vrtulníky, ale i řízené střely, a to včetně manévrujících a pohybujících se v nižších výškách. Jejich rychlost je až Mach 3,5 a dosah až 35 kilometrů do dálky a 14 kilometrů do výšky. Mají být schopné zasahovat cíle i jen 100 metrů nad zemí. Rakety jsou velké, mají hmotnost 953 kilogramů a bojovou hlavici těžkou 70 kilogramů, která se rozletí na tisíce úlomků.

Systém se dá také spojit s několika typy radarů s dosahem až 200 kilometrů. Existují i různé doplňky systému, které mohou výkony vylepšit. Proti dronům by Něva určitě mohla být účinná, možná i proti řízeným střelám. O tom, že S-125 nemusí patřit do starého železa, svědčí případ z března 1999, kdy byl nad bývalou Jugoslávií touto střelou sestřelen stealth bombardér F-117. Na svém kontě má i stíhačky F-16 a F-4 Phantom. V minulosti měly S-125 na starosti třeba ochranu Brna.

Jak účinný podle vás může být na Ukrajině S-125?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články