Používáte prodlužovačku? Pokud ano, domácnost vám shoří na popel. Týká se to i vás

S prodlužovačkou musíte manipulovat opravdu opatrně a je důležité vědět, co do ní patří a co ne. Při nedodržení určitých pravidel totiž může dojít k požáru.

Prodlužovačka i Zdroj fotografie: Nordald / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

S nárůstem elektronických zařízení v domácnostech se stále častěji objevuje potřeba dalších zásuvek k jejich připojení. Avšak není vždy ideální řešení používat prodlužovačky nebo rozdvojky k tomuto účelu. I když prodlužky disponují mnoha zásuvkami, není vhodné je využívat neuváženě. Někteří lidé však tuto zásadu opomíjejí, což s sebou může přinést značené problémy. Pro velké spotřebiče je třeba vyhrazena samostatná zásuvka. Spotřebiče, které potřebují být připojeny nepřetržitě po celý den, by měly mít svou vlastní elektrickou zásuvku. Sem spadají například chladničky a mrazáky. 

Jak zapojit spotřebiče

Velké spotřebiče by neměly sdílet prodlužovačky s elektronikou  jako jsou žehličky, mikrovlnné trouby nebo kávovary. Obecně platí, že spotřebiče s vysokým výkonem by neměly být připojeny k prodlužovačce, protože by mohlo dojít k přehřátí kvůli jejich vysokým energetickým nárokům. Každý spotřebič by měl být hodnocen individuálně. Například běžná televize s LED technologií obvykle bez problémů zvládne připojení přes prodlužovačku. Plazmová televize však patří mezi spotřebiče s vysokou energetickou náročností a neměla by být připojena přes prodlužovačku. 

Riziko požáru

Přehřátí a následné poškození spotřebiče, a v nejhorším případě i požár, jsou riziky, která mohou nastat při nevhodném připojení. Předtím, než připojíte své spotřebiče k prodlužovačce, měli byste se ujistit, že kabely nejsou poškozené a jsou dostatečně kvalitní. Kabely musí být dostatečně odolné a pevné. Je velmi důležité investovat do kvalitního elektrického vybavení. Ne všechny prodlužovačky jsou totiž stejné. I když někteří lidé mohou ignorovat kvalitu prodlužovaček nebo rozdvojek, tato praxe může přinést problémy. 

Požár domu iZdroj fotografie: hasiči.cz

Nakupujte obezřetně 

Na tržištích a levnějších místech může být pravděpodobné, že kvalita vašich prodlužovaček nebo rozdvojek nebude dostačující při zvýšené zátěži, což povede pouze k potížím. I když mohou být produkty zakoupené ve specializovaných obchodech trochu dražší, budou fungovat spolehlivěji a déle, což je klíčové pro bezpečnost. Je důležité si uvědomit, že i když se prodlužovačka zdá být v pořádku, může selhat až po delší době, mnohdy v nevhodnou chvíli nebo když jste mimo domov. Dbejte proto na to, aby velké spotřebiče nikdy nebyly zapojeny do prodlužovačky a už vůbec ne v moment, kdy v ní je zapojeno více menší spotřebičů. Riziko požáru je pak obrovské a vy tak snadno můžete přijít o střechu nad hlavou.

Zdroj: Bobvila
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články