Pozor: Na každého majitele psa, který si nezkontroluje tuto věc, čeká poplatek 5 000 Kč

I obyčejný prodej psa přes inzerát na internetu může být podvod. Přesvědčil se o tom i zájemce z Litoměřicka. Stát se to ale může každému. Na tohle si dávejte dobrý pozor.

zvedla telefon i Zdroj fotografie: Martin Kozák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chtěl si koupit štěně zlatého retrívra, ale přišel o 10 tisíc korun. Stal se totiž obětí falešného prodejce, který nabízel prodej psa na internetu. Z případných zájemců však jen vytáhl peníze a následně přestal komunikovat. Jedná se o další druh podvodu, který je v poslední době na vzestupu. Policie České republiky proto všechny občany nabádá k obezřetnosti.

Výhodný prodej psa

Tento případ se stal koncem března na Litoměřicku. Zájemce reagoval na inzerát slibující výhodný prodej psa. Mělo se jednat o štěně zlatého retrívra, které údajný prodejce nabízel za 10 tisíc korun. Po zájemci požadoval zaplacení zálohy ve výši 5 tisíc korun předem. Následně si vyžádal zaslání i zbylých 5 tisíc korun ještě před osobní schůzkou. Důvěřivý zájemce peníze poslal. Podvodník si s dotyčným ještě domluvil osobní převzetí štěněte, ke kterému však nikdy nedošlo. Prodejce se na místo schůzky nedostavil a přestal reagovat na volání a zprávy. Po této zkušenosti se zájemce obrátil na místní policii.

iZdroj fotografie: MichaelMcPhee / Creative Commons / CC BY-SA

Policie vše řeší

Policisté zahájili trestní stíhání neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Zatím není známé, jestli je zájemce z Litoměřicka jedinou obětí tohoto podvodu nebo jich může být více. Policisté ze zkušeností ví, že ne všechny oběti podvodů nahlásí tuto skutečnost příslušným orgánům, což značně komplikuje vyšetřování. Prodej psa taky nemusel být jediný trik, který zločinec ke svým podvodům využíval. Podobných falešných prodejců se na internetu pohybuje stále více.

na internetu

Nakupujete na internetu? Buďte obezřetní, šíří se nový podvod, který oběti připravuje o statisíce korun

Obezřetnost je na místě

Policie nabádá všechny občany, aby byli při prodávání či nakupování věcí na internetu obezřetní. Nikdy neposílejte prodejcům peníze předem. Všímejte si také recenzí a hodnocení daného prodejce a vyhýbejte se prodejům od neověřených prodejců. Dbejte taky na to, abyste veškerou konverzaci s prodejcem vedli přes oficiální chat daného internetového bazaru. Také platby doporučujeme provádět přes provozovatelé bazarů, kteří mohou peníze pozdržet do doby, než dojde k předání zboží. Zároveň nereagujte na příliš výhodné nabídky, u kterých je až podezřele nízká cena. Takové nabídky bývají většinou falešné a nemusí se vždy jednat jen o prodej psa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články