Prodávala věci na internetu, přišla kvůli tomu o 100 000 Kč. Udělala zásadní chybu, kterou pravděpodobně děláte také

Prodávala věci na internetu, přišla kvůli tomu o 100 000 Kč. Dopustila se chyby, která ji stála všechny úspory. Teď varuje ostatní. Stát se to může i vám.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Své věci na internetu prodává spousta lidí. Internetové bazary poskytují jednoduchý způsob, jak se zbavit starého nábytku nebo oblečení, a ještě na tom něco málo vydělat. Zároveň se však jedná o místo, kde se ve velkém objevují podvodníci. Své o tom ví také žena z Jindřichohradecka, která kvůli šatům za dvě stovky přišla o 100 tisíc korun.

Jak (ne)prodat věci na internetu

Žena na nejmenovaném internetovém bazaru nabízela své šaty za lákavou cenu 200 korun. Mezi zájemci, kteří na nabídku zareagovali, se však skrýval vychytralý podvodník. Místo klasické platby na účet, poslal prodávající odkaz, který vedl na falešné internetové bankovnictví, jak uvádí web Policie České republiky.

Zájemce dotyčnou přesvědčil, že když se do bankovnictví přihlásí, okamžitě jí budou peníze připsány na účet. Žena své přihlášení navíc potvrdila biometrickým ověřením, čímž dotyčnému poskytla neomezený přístup ke svému bankovnímu účtu. Během chvilky jí z účtu zmizelo 100 tisíc korun. Snaha o prodej věci na internetu ji tak připravila o všechny úspory.

věci na internetu
iZdroj fotografie: User Gflores on en.wikipedia / Creative Commons / CC BY-SA
Při prodeji věcí na internetu se můžete lehce stát obětí podvodu.

Falešný prodejce nebo zájemce

Rozhodně se nejedná o první ani poslední případ podobného podvodu. Podvodníci se na internetových bazarech navíc skrývají také mezi prodejci. Policie stále pátrá po dvou mladých mužích, kteří na internetových bazarech okradli během dvou let na 651 lidí. Jednoduše nabízeli neexistující zboží, za které vyžadovali zálohu nebo celou platbu předem. Zaplacené zboží však nikdy neodeslali a po připsání peněz na účet přestali komunikovat. Oběma mladíkům hrozí při dopadení až osm let vězení.

na Bazoši
Nakupujete na Bazoši nebo Sbazaru? Ani nemrknete a můžete kvůli tomu přijít o 100 000 Kč

Na internetové bazary musíte opatrně

Podobné případy mohou vést k tomu, že spoustu lidí od prodeje věcí na internetu odradí. S trochou obezřetnosti však můžete své věci na internetu prodávat a nakupovat dál. V případě prodeje si však musíte dát pozor na snahy zájemců o nestandardní platební metody nebo použití neznámých kurýrů. Vždy trvejte na svém zabezpečeném způsobu platby a zboží posílejte výhradně přes dopravní společnosti, které si sami zajistíte. Při nakupování si zase důkladně proklepněte profil prodávajícího. Všímejte si jeho hodnocení i recenzí. Obezřetní byste měli být u inzerátů, které slibují značkové zboží za nezvykle nízké ceny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články