Proč dveře kabinek na veřejných toaletách nesahají až k podlaze? Důvody, které by vás ani ve snu nenapadly

Co se týče soukromí, není toto řešení jistě z nejšťastnějších. Na druhou stranu určitě mnohokrát zachránilo zdraví nebo předešlo jiným nepříjemným zážitkům.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé po celém světě platí za používání toalet skoro 2 000 let. Dnes má toalety zdarma každé obchodní centrum, jenže se v některých ohledech stejně liší od těch běžných. Jednou z jejich typických vlastností je nedostatek soukromí, ale to se dá na veřejných záchodcích očekávat. V hromadné dopravě taky sedíte spolu s dalšími lidmi. Jeden konkrétní detail ale vždycky upoutá vaši pozornost, konkrétně dveře, které končí nad podlahou.

Od zranění po podivíny

Na toaletě se může stát spoustu věcí, různé zdravotní komplikace zde nejsou výjimkou. Pokud někdo v kabince například omdlí, bude to i zvenku poměrně dobře vidět. Volný prostor u podlahy dovoluje snadnou komunikaci, přímý kontakt a usnadňuje i případné vyražení dveří. A samozřejmě dalším logickým důvodem je to, že přes mezeru ve spodní části je snadno poznatelné, že je kabinka obsazená. Není nutné klepat, stačí se lehounce sehnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prostor pode dveřmi umožňuje také trvalý odvod vzduchu, což je u několika toalet na jednom místě více než záhodno. Celý prostor záchodků se tak propojuje, takže zde dochází aspoň k nějaké cirkulaci vzduchu. Z čistě provozního hlediska jsou nekompletní dveře jednodušší na stavbu a také méně nákladné než plné. Ostatně tento typ kabinek je vždycky ve skupince, jednotlivé toalety mají dveře kompletní.

Psychologie a praktičnost

Stálý kontakt s celou místností má navíc stejnou psychologickou funkci jako zrcadla ve výtahu. Slušně totiž snižuje riziko, že návštěvníci budou v kabinkách provádět něco nekalého. Samozřejmě toto riziko existuje vždycky, jenže vědomí přítomnosti dalších lidí je určitým psychologickým ruchem na pozadí. Pokud se zasekne zámek kabinky, je možné se dostat ven, i když to není nejpříjemnější metoda. Ale lepší tohle než volání zámečníka.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že uvnitř není dostatek toaletního papíru, je díky volnému prostoru možné požádat okolí o „doplnění zásob“. Stejně jako brání ruch okolí před nekalostmi, způsobuje i to, že se na toaletě lidé nezasekávají na mobilu. Vyřídí, co je potřeba, a jdou si opět po svých. Otvírání dveří dovnitř zabraňuje tomu, že někdo venku bude zasažen, a nedochází k blokování vnější uličky. A pokud někdy praskne potrubí, voda rovnou odtéká a nehromadí se uvnitř.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články