Pozor: Oblíbená aplikace končí, Češi ji už nikdy nepoužijí. Používá ji u nás více než 1 000 000 lidí

Společnost Apple oznámila zákaz aplikace WhatsApp a Threads, které musela stáhnout ze svého App Store. Jedná se o nařízení čínské vlády. Dotkne se i Čechů?

používání internetu i Zdroj fotografie: Océanos y dados/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Apple musela ze svého App Store stáhnout aplikace WhatsApp a Threads. Toto opatření se zatím týká čínského trhu, na kterém společnost také působí. Zákaz aplikace nařídila čínská vláda, která už dlouhodobě vyjadřuje jisté antipatie vůči společnosti Meta. Jelikož se jedná o politicky motivovaný tah, není pravděpodobné, že by podobné opatření potkalo i uživatele v České republice.

Zákaz aplikace na čínském trhu

Aplikace WhatsApp patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější komunikátory vůbec. Čínští uživatelé si však nyní musí najít náhradu. Společnost Meta oznámila stažení WhatsAppu i sociální sítě Threads ze svého App Store pro čínský trh. Koná tak na nařízení Čínské správy kyberprostoru, která reguluje chování v online prostoru. Zákaz aplikace se tak dotkne každého uživatele v Číně. Důvodem mají být obavy o národní bezpečnost.

Jsme povinni dodržovat zákony zemí, kde působíme, a to i v případě, že s nimi nesouhlasíme. Čínská správa kyberprostoru nařídila odstranění těchto aplikací z čínského obchodu na základě jejich obav o národní bezpečnost,“ cituje web mobilizujeme.cz vyjádření společnosti Apple.

zákaz aplikace iZdroj fotografie: The White House / Creative Commons / CC BY-SA

Přísné regulace Číny

WhatsApp a Threads však nejsou jediné aplikace společnosti Meta, na které si čínská vláda v poslední době posvítila. Už delší dobu se hovoří o jisté nevraživosti vůči této gigantické společnosti. Sociální síť Threads přitom byla v Číně spuštěna teprve v červenci 2023. Zákaz aplikace tak její nadšené uživatele určitě nepotěší. Ti, kdo si však aplikaci stihli stáhnout ještě před jejím stažení z App Store, budou mít nadále možnost využívat její služby s pomocí VPN.

Čína se mstí

Načasování zákazu aplikace až příliš nahrává teoriím o čínské pomstě za TikTok. Americký kongres totiž právě projednává zákon, který by měl omezit nebo úplně zakázat aplikaci TikTok na americkém trhu. I v tomto případě je hlavním argumentem obava o národní bezpečnost.

Whatsapp

Máte účet na WhatsApp? Brzy o něj přijdete a neuděláte s tím vůbec nic. Čeká to každého, vyhnout se tomu nedá

Z tohoto úhlu pohledu vypadá zákaz WhatsAppu a sociální sítě Threads jako jasná odpověď na horšící se vztahy mezi Čínou a Amerikou. Je proto možné, že se uživatelé obou zemí v budoucnu dočkají více podobných zákazů. Není ani vyloučené, že by mohly podobné zákazy v budoucnu postihnout i uživatele v České republice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články