Kvůli této novince přijde až 100 000 Čechů o svou televizi. I vy?

Každý, kdo vlastní televizi značky LG, se může stát potenciální obětí kyberútočníků. Operační systém televize totiž obsahuje závažnou chybu v zabezpečení.

televizi i Zdroj fotografie: Antonio Mette / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezpečnostní analytici objevili závažný bezpečnostní nedostatek u oblíbené televizní značky LG. Operační systém těchto televizí má zásadní nedostatek v zabezpečení, který mohou lehce využít kyberzločinci ke svým útokům. Podle odhadů se ohrožení týká přibližně 92 tisíc televizorů. Pokud také vlastníte tuto televizi, měli byste okamžitě reagovat.

Vlastníte nebezpečnou televizi?

Společnost Bitdefender ve své analytické zprávě odhalila zásadní nedostatek v zabezpeční televizorů značky LG. Podle dostupných informací se tato chyba týká operačního systému WebOS verze 4 až 7. Tato bezpečnostní chyba umožňuje případným útočníkům obejít bezpečnostní autorizaci. Podvodníci tak mohou lehce získat nekontrolovaný přístup k televizi. To jim umožní manipulaci s jednotlivými programy, jako je obcházení jejich autorizací nebo změny v oprávněních a podobně.

filmy a seriály
iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA

V ohrožení je celý svět

Report společnosti Bitdefender uvádí, že potenciálně problémovou televizi má doma přes 92 tisíc domácností po celém světě. Větší polovina, přes 50 tisíc televizí, se nachází v Jížní Korei. Další tisícovky kusů se nachází v Hong Kongu, USA, Švédsku, Finsku a v Lotyšsku. Z evropských států jsou v největším ohrožení uživatelé z Polska a Španělska. Je velmi pravděpodobné, že několik desítek nebo stovek kusů se nachází i v českých domácnostech. Česká pobočka firmy LG však zatím nepotvrdila jejich konkrétní počet.

Usínat u televize je to největší zlo. Češi se dobrovolně ničí, na západě už tuto praxi dávno neaplikují

Zranitelné modely

Zranitelnost se týká konkrétních modelů televizí LG, které používají nezabezpečenou verzi operačního systému. Konkrétně se jedná o tyto modely:

  • WebOS 4.9.7 až 5.30.40 – LG43UM7000PLA
  • WebOS 04.50.51 až 5.5.0 – OLED55CXPUA
  • WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442 – OLED48C1PUB
  • WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43 – OLED55A23LA

Pokud takovou televizi vlastníte i vy, okamžitě byste měli provést aktualizaci svého operačního systému. Nejnovější verze WebOS by měla bezpečnostní riziko zmíněných verzí odstranit. Smutné je, že společnost LG přišla s touto aktualizací až ve chvíli, kdy si televizi pořídily tisíce uživatelů po celém světě. Společnost Bitdefender přitom výrobce na bezpečnostní riziko upozornila ještě před vypuštěním televize na trh. Společnost však varování nedbala a bezpečnostní aktualizaci systému spustila až letos v březnu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články