Přihlásila se do své banky, brzy přišla o 600 000 Kč. Dejte si pozor, možná děláte stejnou chybu a ani o tom nevíte

Obětí podvodu se můžete stát i při klasickém vyhledávání na internetu, jak zjistila žena, která hledala své internetové bankovnictví. Nabízený odkaz byl totiž podvod.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Rafinované podvody na nás nečíhají pouze ve phishingových SMS zprávách nebo falešných telefonních hovorech. Můžete na ně narazit i při obyčejném vyhledávání přes váš oblíbených internetový vyhledávač. Podvodníci využívají nepozornost obětí ve svůj prospěch a spoléhají na to, že kliknou na první odkaz, který jim vyhledávač nabídne, aniž by si pořádně prohlédli URL adresu daného odkazu. Přesně na takový podvod narazila i žena z Olomouce, která se pouze chtěla přihlásit na své internetové bankovnictví a zaplatit účty. Místo toho přišla o 600 tisíc korun.

Falešné internetové bankovnictví

Žena se se svou nemilou zkušeností obrátila na místní policii. Podle výpovědi měla do vyhledávače zadat název své banky a následně klikla na první odkaz, který jí vyhledávač nabídnul. Nic na vzhledu stránky nenapovídalo tomu, že by se mohlo jednou o falešnou stránku a tak žena do příslušných kolonek vyplnila přístupové údaje k internetovému bankovnictví. Následně přihlášení potvrdila i pomocí kódu, který jí přišel v SMS zprávě. Na internetové bankovnictví se však nedostala.

iZdroj fotografie: CIPHR Connect / Creative Commons / CC BY-SA

O chvíli později to měla zkusit znovu. Tentokrát použila jiný vyhledávač a přihlášení proběhlo v pořádku. V tu chvíli ženu ani nenapadlo, že se při svém prvním pokusu o přihlášení na internetové bankovnictví stala obětí podvodu, díky kterému získali kyberzločinci přístup k jejím účtům.

Nemilé prozření

Tuto nemilou skutečnost jí oznámil až pracovník její banky o několik dní později. Bankéř ženu kontaktoval s tím, že jí byl zablokován účet kvůli podezření z jeho zneužití. Podvodníci však v té době už stihli ze dvou účtů, které žena spravovala, odcizit přes 600 tisíc korun. Případem se momentálně zabývá policie a neznámému pachateli hrozí trest až osmi let odnětí svobody. Banka následně podnikla potřebné kroky, aby zablokovala přístup na falešné internetové bankovnictví.

Používáte internetové prohlížeče? Pak vás sledují a ani o tom nevíte. Kdo si nedá pozor, ten na to pořádně doplatí

Buďte obezřetní

Z tohoto důvodu banky důrazně doporučují, aby každý, kdo ještě využívá internetové bankovnictví, přešel na mobilní aplikace, které jsou proti podobným podvodům lépe chráněny. Pokud však tuto možnost nechcete či nemůžete využít, buďte při přihlašování do svého internetového bankovnictví obezřetní. Nikdy slepě neklikejte na první odkaz, který vám vyhledávače nabídnou. Často se jedná o placenou reklamu, kterou využívají podvodníci pro své falešné stránky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články