Prodáváte věci na internetu? Jednou si nedáte pozor a zaplatíte poplatek 100 000 Kč

Pokud rádi prodáváte své staré věci na internetu, buďte obezřetní. Obětí podvodníků se může stát každý prodávající i kupující. Na co sí dát pozor?

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvodníků je doslova plný internet. Útočí na vás falešnými phishingovými zprávami, snaží se vám nabourat do účtů, a ještě vás můžou okrást při prodeji vašeho vlastního zboží. Stejně jako ženu z Jindřichohradecka, která při prodeji obyčejné věci na internetu přišla o víc jak 100 tisíc korun.

Nepovedený prodej

Žena nabízela na internetovém bazaru své staré šaty. Šaty v hodnotě pouhých pár stovek korun ji nakonec stály velké množství peněz. Na její nevinný inzerát odpověděl podvodník. Žena se nechala vmanipulovat do podezřelého způsobu platby. Muž jí poslal zprávu s odkazem, který ženu přesměroval na podvodnou stránku, která simulovala platební portál banky. Namluvil jí, že když zadá do příslušných kolonek údaje ke svému bankovnímu účtu, peníze se jí následně připíšou na účet. Místo toho však o své peníze přišla.

Jak (ne)prodat věci na internetu

Ve chvíli, kdy žena zadala údaje ke svému platebnímu účtu do podvodného portálu a potvrdila přihlášení ve svém dvoufázovém zabezpečení, podvodníkovi už nic nebránilo v tom, aby jí doslova vybílil účet. Podle policejních záznamů ji měl připravit o více jak 100 tisíc korun.

věci na internetu, žena s platební kartou u klávesnice PC
iZdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA
Zadávání citlivých údajů na internetu si hodně dobře rozmýšlejte

Prodej věcí na internetu je přitom jednoduchý způsob, jak se zbavit zbytečností, a ještě na tom něco málo vydělat. Musíte si však uvědomit, že právě internetové bazary typu Aukro, Sbazar či Facebook Marketplace jsou vyhledávanými místy různých podvodníků. Nikdy nepřistupujte na žádný jiný druh platby, než je klasické připsání peněz kupujícího na váš účet. Nejlepší a nejbezpečnější metodou je přitom vámi vygenerovaný QR kód, který dnes nabízí každá bankovní aplikace a chrání vaše údaje.

Falešní prodejci

Podvodníci však na bazarech neútočí pouze na prodávající. Známy jsou také případy, kdy lidé pod několika falešnými účty nabízeli neexistující zboží. Většinou se jedná o nějaké zázračné tablety či čaje na hubnutí, které si stále najdou své oběti. Tito prodejci vždy vyžadují platbu předem, ale zboží nikdy nezašlou. Ve chvíli, kdy zaplatíte, přestanou s vámi komunikovat. Úspěch těchto podvodníků spočívá v tom, že takhle dokážou nachytat minimálně několik stovek lidí, než je někdo nahlásí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články