Pozor: Oblíbená aplikace Čechů sleduje své uživatele skrze kameru v telefonu. Možná mají záznam i o vás, rychle to zjistěte

Kyberzločinci nabízeli na Telegramu nelegálně získané záznamy z kamer, které zachytávaly intimní prostory v domácnostech. Odborníci varují před nedostatečnou ochranou těchto kamer a zdůrazňují důležitost silných hesel a umístění kamer.

i Zdroj fotografie: HelarLukats / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jeden z komunikačních kanálů na platformě Telegram nabízel k prodeji privátní záznamy z kamer umístěných v ložnicích, šatnách a na toaletách. Záznamy, které byly získány nelegálním hackováním kamer, byly k dispozici v různých kvalitách a množstvích, a jejich cena se lišila. Bezpečnostní experti varují, že ochrana těchto kamer bývá často nedostatečná.

Veřejné soukromí

Být sledován prostřednictvím vlastních zařízení je noční můrou majitelů chytrých bezpečnostních systémů v domácnosti. Soukromý kanál na Telegramu nabízel záznamy z hacknutých bezpečnostních kamer zobrazujících intimní prostory jako ložnice, šatny, toalety a masérny po celé zemi.

Cena za vaše soukromí

Záznamy byly prodávány ve třech balíčcích s různými cenami a obsahem. Nejlevnější balíček za 137 Kč obsahoval přes tisíc videí v nízké kvalitě. Druhý balíček za 456 Kč zahrnoval nahrávky ve vysoké kvalitě s denní aktualizací. Nejdražší verze „Super VIP“ za 730 Kč nabízela přístup ke všem hacknutým záznamům za poslední čtyři roky.

Kdo obsah prodává?

Kyberzločinci stojící za tímto útokem se nechvalně prezentují svým nelegálním počínáním, zdůrazňujíce, že jejich software neustále monitoruje místa, s důrazem na skrytá místa v koupelnách, šatnách, toaletách, hotelech, obchodech s oblečením a masážních salónech. Identitu členů této zločinecké skupiny zatím nepodařilo odhalit.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Živé vysílání

Skutečnost, že bezpečnostní kamery představují vysoké riziko hackerských útoků, není nic nového. Již v červenci byl odhalen poskytovatel nabízející přes 1 600 živých kamerových přenosů ze severoamerických domácností. Odborníci v oblasti bezpečnosti zdůrazňují, že majitelé kamer hrají klíčovou roli ve své vlastní bezpečnosti a měli by lépe chránit svá hesla. Mnoho uživatelů těchto bezpečnostních systémů údajně používá slabá nebo dokonce výchozí hesla, což zvyšuje riziko neoprávněného přístupu.

Jak se bránit?

Významným faktorem při minimalizaci rizik je také vyvarovat se umístění kamer na citlivých místech, jako jsou ložnice nebo další soukromé prostory. Tyto opatření mohou snížit pravděpodobnost softwarových zranitelností a zvýšit úroveň bezpečnosti.

Jste zastánci bezpečnostních kamer uvnitř domova?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články