Češi platí za elektřinu více kvůli špatně nastavené lednici. Zkontrolujte si, zda neděláte stejnou chybu

Češi platí za elektřinu více kvůli špatně nastavené lednici. Stačí ji přitom jen trochu upravit a dá se tak ročně ušetřit. Tyhle chyby vás mohou vyjít pěkně draho.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Vysoké ceny za energie jsou v posledních letech poměrně ožehavé téma. Ačkoliv se situace na trhu už podstatně zlepšila, lidé stále hledají způsoby, jak na energiích ušetřit. Většina lidí se tak zbavila elektrických spotřebičů, které k životu nutně nepotřebují, a naopak si pořídili takové, které pomáhají energie šetřit. Málokdo však tuší, že problém mohou najít například ve špatně nastavené lednici nebo mrazáku.

Vysoké energie kvůli špatně nastavené lednici

Lednice a mrazák jsou většinou jediné dva spotřebiče, které běží nepřetržitě 24 hodin denně, 365 dní v roce. Zastaví je pouze výpadek elektřiny a v tu chvíli se modlíme, aby se nám všechny uložené potraviny nezkazily. Málokdo si však uvědomuje, že může kvůli špatně nastavené lednici platit vyšší výdaje za elektrickou energii. Mnohdy stačí ji pouze špatně používat.

Jeden z největších problémů může představovat její obsah. Čím méně věcí v lednici skladujete, tím více energie spotřebuje k tomu, aby uvnitř udržela nastavenou teplotu. Vychlazené potraviny totiž napomáhají udržovat stálou teplotu a lednice díky tomu spotřebovává méně energie. Pokud máte problém lednici zaplnit, zkuste do ní vložit několik PET lahví s vodou.

špatně nastavené lednici
iZdroj fotografie: Triplec85 / Creative Commons / CC BY-SA
Spotřebu lednice ovlivňuje také množství uložených potravin.

Časté a dlouhé otevírání dvířek

Pozor byste si taky měli dávat na velmi časté a dlouhé otevírání dveří lednice či mrazáku. S každým otevřením do lednice vpouštíte teplý vzduch, který musí lednice následně vychladit na požadovanou teplotu. To samé platí také u mrazáku. Množství teplého vzduchu, který je lednice schopna pojmout, závisí na době, po kterou jsou dveře otevřené a jak moc je zaplněná. Čím prázdnější lednice nebo mrazák, tím více teplého vzduchu pojme, a o to víc ho následně musí chladit. Zároveň s tím se zvyšuje i množství spotřebované energie, jak uvádí web Aazdraví.cz.

Magnetky na lednici: Mohou poškodit nejen ji, ale i elektroniku v její blízkosti

Dbejte na pravidelné rozmrazování

Zvýšená spotřeba energie však nemusí být pouze kvůli špatně nastavené lednici. Pozornost byste měli věnovat také mrazáku, především množství vzniklé námrazy. Čím silnější vrstvu námrazy si v mrazáku vypěstujete, tím více energie bude spotřebovávat. Mrazák by se proto měl pravidelně rozmrazovat, alespoň dvakrát do roka. Při pravidelné údržbě zároveň nezapomeňte vytřít prach z mřížky, který brání proudění vzduchu a opět zvyšuje spotřebu energie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články