Nepřišla vám jedna z těchto SMS zpráv? Tváří se nevinně, lidé kvůli nim ale přichází o tisíce korun

Jednou přijde a problém je na světě. Kdo obdrží nově šířící se SMS, přijde o spoustu peněz. Už po prvním kliknutí mizí peníze z účtu. Stačí jen chvilka nepozornosti.

SMS i Zdroj fotografie: Amanz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvodníci v nedávné době oprášili jeden ze svých osvědčených triků, který důvěřivé lidi okrádá o peníze. Stačí jedna SMS zpráva a chvilka nepozornosti a je zaděláno na pořádný průšvih. Pokud si navíc dotyčný neuvědomí svou chybu včas, může postupně přicházet o peníze a celková škoda může nakonec činit i tisíce korun.

SMS zpráva s falešným předplatným

Může se to stát hned několika způsoby. Jedna z obětí, jejíž případ popsal web Seznam Zprávy, například pouze naskenovala QR kód a následně do formuláře zadala své telefonní číslo. Po chvíli si dotyčná všimla, že jí příchozí SMS zpráva strhla 99 korun. Naštěstí se okamžitě poradila se svou rodinou, která jí pomohla přes operátora zablokovat možnost mobilních plateb. I přesto se jí podvodníci pokusili ještě několikrát kontaktovat a získat od ní peníze za předplatné nějaké neexistující služby.

whatsapp zpráva
iZdroj fotografie: Depositephotos
Mezi lidmi se šíří nová nebezpečná SMS zpráva.

Zákaz mobilních plateb komplikuje život

Podobný případ řešil i další poškozený, kterému SMS zprávy s neexistující službou chodily jedenkrát týdně. Pokaždé se mu z účtu ztratilo 99 korun. Zpočátku si toho ani nevšiml, ale po několika takových platbách mu to začalo být divné. Jedinou možností, jak zabránit dalšímu odcizování peněz, bylo opět zablokování mobilních plateb.

Takové opatření však může negativně ovlivnit běžné fungování dotyčného, který si nyní nemůže pomocí SMS zprávy zakoupit ani jízdenku. Poškozený uživatel tak musel omezit vlastní uživatelské pohodlí, aby nezvyšoval škodu, kterou mu podvodníci kousek po kousku působí.

mince a bankovky

Další nebezpečná SMS: Právě se šíří Českem, jediné kliknutí člověka připraví o veškeré úspory na důchod

Hrozba může číhat kdekoliv

Do podobné situace se může lehce dostat kdokoliv z nás. Kromě QR kódů mohou ke zpoplatněným SMS zprávám vést také odkazy v různých reklamách nebo dokonce viry v neověřených aplikacích. V takových případech opravdu stačí pouhá chvilka nepozornosti nebo obyčejná lidská zvědavost, kdy jednoduše chceme vědět, co se stane, když do dané kolonky vyplníme své telefonní číslo. Relativně nízká částka, kterou podvodníci pomocí SMS zpráv strhávají, navíc nemusí hned vyvolat žádné podezření. Pokud tomu však oběť neučiní včas přítrž, může postupně přijít i o tisíce korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články