Uživatelé počítačů jsou opět v ohrožení: Kdo si nedá pozor na tento trik, může se rozloučit s úsporami

Českem se šíří nebezpečný kód, který krade citlivá data uživatelů. V ohrožení jsou především počítače s operačním systémem Windows. Bezpečnostní analytici varují!

android i Zdroj fotografie: Paowee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Českem se šíří nový nebezpečný kód, který dokáže napadnout každý počítač s operačním systémem Windows. Bezpečnostní analytici ho označují jako kód Delf.NBX. O Vánocích se dokonce jednalo o nejrozšířenější hrozbu našich počítačů a osobních dat. Všichni uživatelé Windowsu by proto měli posílit svou antivirovou ochranu, která šíření viru zamezí a ochrání jejich citlivá osobní data. V opačném případě mohou velice lehce přijít o přístup ke svému bankovnímu účtu a veškerým financím.

Nebezpečný kód Delf.NBX

Delf.NBX není pro experty na kybernetickou bezpečnost žádná novinka. Tento nebezpečný kód se už v minulosti párkrát objevil, nikdy však v tak velkém rozsahu. Všechny analýzy doposud udávaly, že se tato hrozba vyskytuje v méně jak jednom procentu případů. Ke konci listopadu loňského roku se však najednou vyšplhal až na podíl 20,77% ze všech zaznamenaných kybernetických útoků. Tak rychlý a náhlý nárůst výskytu je rozhodně podezřelý a pro bezpečnostní analytiky značně alarmující. Důrazně proto varují širší veřejnost uživatelů.

nebezpečený kód
iZdroj fotografie: Tony Webster / Creative Commons / CC BY-SA

Nenápadně nebezpečný virus

Tento virus se chová jako parazit, který nebezpečný kód předává všem programům ve vašem počítači, ze kterých se následně stávají další přenašeči tohoto kódu. Napadený program přitom normálně funguje a běžný uživatel si žádného nebezpečí většinou nevšimne. Pokud nemá na svém počítači nainstalovanou dostatečnou antivirovou ochranu, může virus v jeho počítači žít i několik dní či týdnů. Mezitím může napáchat nenapravitelné škody, které daného uživatele přijdou nakonec poměrně draho.

Kdo se brzy nepřizpůsobí nové počítačové vymoženosti, ten nebude mít přístup na internet. Dotkne se to i vás?

Emailové přílohy a USB disky

Experti udávají, že nejčastějším způsobem, jak se nebezpečný kód do počítače dostane, je pomocí infikovaných emailových příloh. Zároveň se může šířit i pomocí USB disků. Virus v napadeném zařízení následně zaznamenává veškerou aktivitu jeho uživatele. Ukládá si stisknutí každé klávesy nebo dokonce stahuje a šíří další druhy různých virů. Dohromady tak vytvoří nebezpečnou kombinaci, která může uživateli ukrást citlivá osobní data, včetně hesel k různým účtům. V krajním případě může ukrást i přístupové údaje do internetového bankovnictví, čímž získají kyberzločinci nekontrolovaný přístup k financím oběti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články