Používáte tento oblíbený webový prohlížeč? Máte smůlu, už ho nikdy nebudete moc použít

Velmi oblíbený webový prohlížeč chystá hned v začátku tohoto roku velké změny. Kvůli směrnicím vydané Evropskou unií nesmí pokračovat se svými funkcemi a proto je uživatelé budou muset ve svých zařízeních oželet.

i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Microsoft reaguje na evropskou regulaci, Digital Markets Act, což má vliv na možnosti úprav v systému Windows. Kvůli tlaku regulátora Redmondští letos umožnili odinstalaci aplikací Kamera, Cortana a Fotografie. Ale nově zavádějí možnost odinstalovat také Edge a vyhledávání pomocí Bingu.

Možnost odinstalovat aplikace

Tato změna bude dostupná pouze pro obyvatele Evropského hospodářského prostoru (EHP). Možnost odinstalace se objeví v testovacích verzích Windows 11 22H2 a 23H2, konkrétně v sestaveních 22621.2787 a 22631.2787 v kanálu Release Preview (KB5032288). Podle předchozích zkušeností by mělo dojít k začlenění těchto změn do stabilní verze Windows v blízké době. Nejspíš se nejdříve objeví ve volitelné aktualizaci a následně bude nový obsah automaticky distribuován všem instalacím spolu s bezpečnostními opravami během následujícího měsíce.

Kdy ke změně dojde?

Přesné datum není známo, ale Microsoft naznačuje, že tato aktualizace obsahuje většinu požadovaných změn a zůstane v testovacím kanálu Release Preview několik týdnů. Později budou tyto změny začleněny i do Windows 10. Počítače v rámci EHP budou muset být v souladu s regulací nejpozději od 6. března 2024, ale Microsoft se snaží tento termín předběhnout. Microsoft také popisuje další dopady eurounijní regulace. Patří mezi ně změny v popiscích některých aplikací v nabídce Start, které jsou nyní označeny jako systémové součásti a mají samostatnou sekci v Nastavení oddělenou od ostatních aplikací.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Nový prohlížeč

Opět jen pro EHP Microsoft přidává dvě nová API ve Windows 11, jeden pro přidání sekcí v nabídce widgetů a druhé pro odmonopolizaci Bing ve vyhledávání. To umožní Windows Search využívat jiný vyhledávač, ale zatím není jasné, jak na to reagují firmy jako Google nebo Seznam. Windows v rámci EHP budou respektovat nastavení výchozích programů pro otevírání souborů a protokolů. Microsoft však uvádí, že některé jeho aplikace budou i nadále otevírat odkazy v Edgi. Třetí strany mají volnost rozhodnout, jak budou chování svých programů upravovat.

Jen v rámci EHP budou uživatelé Windows dotázáni, zda mají synchronizovat nastavení do cloudu přes účet Microsoft. Dříve bylo nutné se přihlásit k účtu Microsoft, což je v Windows 11 vyžadováno, a synchronizaci zrušit později.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články