Používáte sociální sítě? Dejte si majzla co píšete, všechny vaše zprávy čtou

Většina z nás takřka každý den používá sociální sítě jako je Facebook, Instagram nebo X. Málokdo si ale uvědomuje, že náš obsah je bedlivě sledován a vyhodnocován. Kdo všechno obsah sleduje a moderuje ho pro další sledující?

i Zdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC BY-SA
                   


Evropské nařízení o digitálních službách zavádí důkladný pohled do fungování velkých digitálních platforem jako Facebook, Instagram, X, TikTok a ostatních označených jako „velmi velké“. Tato opatření vyžadují pravidelné zveřejňování tzv. zpráv o transparentnosti, které odhalují zajímavé detaily o zacházení s obsahem a uživateli, kteří porušují podmínky či zákony.

Pravidelné reporty

Tyto reporty se publikují každých šest měsíců a termín pro poslední vydání skončil na konci října. Všechny zúčastněné platformy zveřejnily své zprávy s mírným předstihem již během října. Tyto dokumenty jsou plné cenných a detailních statistik. Mezi ně patří i X, dříve známý jako Twitter, který zažil zásadní změny od převzetí Elonom Muskem. Jeho tvrdé očistění firmy zahrnovalo propouštění většiny zaměstnanců, kteří se starali o moderaci obsahu. Uživatelé vnímají poslední měsíce jako období s méně moderací obsahu, což se potvrdilo i ve statistikách. X za poslední dva měsíce odstranil dva miliony účtů, z toho 1,9 milionu kvůli spamu a manipulaci. Třetí nejčastější důvod blokování bylo pro dětskou pornografii.

Kdo sleduje náš obsah?

Je zřejmé, že X zaměstnává minimum moderátorů pro češtinu. Podobná situace panuje i v mnoha dalších malých evropských jazycích, což odráží trend v jiných platformách jako LinkedIn, Snapchat nebo Pinterest. Meta (předtím Facebook) tvrdí, že pro češtinu má k dispozici 19 moderátorů. YouTube má podle údajů Googlu 31 moderátorů českého obsahu. TikTok deklaruje 62 moderátorů, ale někteří z nich pracují s více jazyky. Statistiky reportů rovněž odhalují počet měsíčních aktivních uživatelů v Česku. YouTube má 9,9 milionu, Facebook 6,4 milionu, Instagram 5,5 milionu, TikTok 1,9 milionu, Snapchat 1,2 milionu a X přes milion.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Zpětný dohled

Z reportů vyplývá, že všechny platformy moderují obsah, který neodpovídá jejich podmínkám používání. Odstraněný obsah je relativně malý ve srovnání s množstvím příspěvků. Některé platformy však při stížnostech na odstranění příspěvku tento krok revidují. Tento trend může mít důsledky pro politiky, kteří chtějí bojovat proti dezinformacím před volbami. Evropská komise i členské státy mohou být vyzvány k aktivnějšímu dohledu nad plněním povinností platforem.

Zdroj: E15.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články